سپتورینوپلاستی که دکتر مهدی بنائی در انجام آن از مهارت ویژه ای برخوردار می باشد، یک روند جراحی پلاستیک است که در آن قسمت بیرونی بینی و سپتوم داخلی بینی تحت عمل جراحی قرار می گیرد. سپتوم بینی ، دیواره ای است که دو بخش بینی را از هم جدا می کند. روند جراحی عمدتاً برای بیمارانی انجام می شود که از انواع مختلف انسداد های بینی رنج می برند.

 

سپتورینوپلاستی

 

این روند جراحی، علاوه بر حذف انسداد داخلی، با هدف بهبود دادن شکل ظاهری بینی به خدمت گرفته می شود. وقتی انسداد داخلی بینی رفع شد، جریان هوا در حفره های بینی بهبود می یابد و بیمار قادر است به راحتی از راه بینی نفس بکشد. در این روند در واقع، ترکیبی از دو روند جراحی سپتوپلاستی و رینوپلاستی اجرا می شود.

روند سپتوریـنوپلاستی

سپتورینوپلاستی یک روند جراحی است که تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و می تواند بین دو تا دو ساعت و نیم بر حسب هر بیمار، زمان بر باشد. در این روند، جراح برشی را در داخل بینی ایجاد کرده، مخاط بینی را بالا کشیده و بخشی از استخوان و غضروف که راه عبور هوا را مسدود کرده است، بر می دارد و بافت باقی مانده را در موقعیت مناسب قرار می دهد. در بخش دوم این روند، جراح از همان برش استفاده کرده یا برش متفاوتی را بمنظور شکل دهی مجدد بینی انتخاب می کند.

مشکلات سپتورینوپلاستی

با توجه به این حقیقت که این یک روند جراحی است، برخی مشکلات خاص نیز با آن همراه خواهد بود. این مشکلات گاهی در طول روند نمایان می شود، ولی بلافاصله بعد از جراحی، خاتمه می یابند. درک این موضوع که در برخی موارد مشکلات به بیهوشی و موقعیت های اضطراری مرتبط بوده و به مدیریت صحیح نیاز دارد، از اهمیت به سزایی برخوردار است. با این وجود، به منظور جلوگیری از بروز مشکلات مربوط به بیهوشی، پزشک درباره تاریخچه پزشکی و آلرژی ها، قبل از جراحی با شما گفتگو می کند.

 

 

برخی عوارض مرتبط با جراحی، شامل موارد زیر می باشد:

  • عفونت
  • هماتوم
  • آسیب دیدن اعصاب
  • انسداد بینی
  • آسیب دیدن حس بویایی

ریکاوری در جراحی سپتورینوپلاستی چگونه است؟

بعد از جراحی بیمار تورم در داخل و خارج بینی را برای دو هفته تجربه می کند. استفاده از کیسه های یخ بلافاصله بعد از جراحی توصیه می شود. همچنین بعد از جراحی، خونریزی بینی اتفاق خواهد افتاد، ولی از آنجایی که این ناحیه تحت برخی تغییرات قرار گرفته و بسیاری از عروق خونی آسیب دیده اند، این امر کاملاً نرمال می باشد. در بخش بیرونی بینی و نواحی اطراف آن، کبودی، آشکار خواهد بود. برخی بیماران برای دو تا سه هفته اول بعد از جراحی، تا زمان فروکش کردن تورم، در زمان تنفس دچار مشکل می شوند. با این وجود، اکثر بیماران دو تا سه هفته بعد از جراحی، می توانند فعالیت های نرمال خود را از سر بگیرند.

در طول دوره ریکاوری، گچ و اسپلینت به منظور تضمین یک فرایند بهبود موفق، مورد استفاده قرار می گیرد. نتایج نهایی سپتورینوپلاستی بعد از فروکش کردن تورم و کبودی و تکمیل روند بهبود، قابل مشاهده خواهد بود. در طول دوره ریکاوری، بهتر از تلاش کنید تا سرما نخورید، چون سرماخوردگی باعث ایجاد عفونت در ناحیه تازه درمان شده می شود. با توجه به زیاد بودن منابع عفونت بالقوه در اماکن عمومی، از رفتن به این مکان ها خودداری کنید.