با وجود اینکه هر یک از اجزایی که در صورت وجود دارند زیبایی خاص خود را دارا هستند ، اما برخی افراد چشم ها را تاثیرگذارترین عضو در زیبایی چهره و به طور کلی مهم ترین جزء صورت می دانند. زیرا ، به عبارتی دریچه روح انسان بوده و منعکس کننده حالات هیجانی و خلقی انسان هستند. بدین دلیل بعضی از افراد تمایل به جراحی پلک خود دارند. در این مطلب دکتر مهدی بنایی  بهترین متخصص گوش حلق و بینی ارومیه در رابطه با این فرآیند ، اطلاعات مفیدی به مراجعین خود می دهد.

جراحی پلک - دکتر بنائی

پلک ها به طور مستقیم بر روی زیبایی چشم ها تاثیر دارند. از طرفی چون پوست پلک ها از پوست سایر نقاط بدن نازک تر هستند ، نشانه های پیرپوستی در آن ها زودتر از سایر نواحی ظهور می کند که این امر بر روی زیبایی چشم ها تاثیر منفی گذاشته و از درخشان بودن آن ها کم می کند. جراحی پلک که در اصطلاح پزشکی از آن با نام بلفاروپلاستی یاد می شود یکی از محبوب ترین روش های زیبایی در سراسر جهان است که هدف از انجام آن برطرف کردن پف، شلی و افتادگی پلک بالا و در نتیجه بهبود ظاهر پلک ها و چشم ها می باشد.

کاندیدای مناسب جراحی پلک چه کسانی هستند؟

افرادی برای انجام جراحی زیبایی پلک مناسب هستند که در کنار داشتن شرایط عمومی که در ادامه به آن ها اشاره شده است دارای حداقل یکی از ایرادات ذیل در پلک های خود باشند:

 • شلی و افتادگی بیش از اندازه پوست پلک ها
 • پف بیش از اندازه و مزمن پلک ها
 • اختلال در بینایی به دلیل افتادگی بیش از حد پلک ها و غیره.

شرایط عمومی جراحی پلک

 1. سلامت کامل جسمی و روحی : ابتلا به برخی بیماری های مزمن ممکن است موجب بروز برخی مشکلات جدی در حین عمل یا بعد از آن برای افراد شود.
 2. عدم قرارگیری در دوران بارداری و شیردهی : به دلیل غیرضروری بودن عمل پلک و سایر عمل ها با اهداف زیبایی، توصیه دکتر مهدی بنائی به افراد، موکول نمودن آن به بعد از این دوران است.
 3. منطقی و معقول بودن انتظارات بیمار از نتیجه تغییر در چشم : بدیهی است که ویژگی های بدنی و شدت مشکلات در هر فرد متفاوت است. لذا از پزشک خود انتظارات غیرمعقول نداشته و نتایج ظاهری خود را با دیگری مقایسه نکنید. بهتر آن است که تغییرت را نسبت به صورت و شرایط خود بسنجید.
 4. عدم اعتیاد به مصرف نوشیدنی های الکلی و دخانیات : جهت پیشگیری از بروز خطرات و عوارض احتمالی و همچنین هر چه بهتر سپری شدن دوران نقاهت بعد از جراحی پلک فرد باید قادر به کنار گذاشتن مصرف دخانیات و نوشیدنی های حاوی الکل باشد. ( حداقل به مدت 2 هفته قبل و بعد از این پروسه زیبایی مصرف هرگونه دخانیات و نوشیدنی های الکلی منع است.)

جراحی پلک - دکتر بنائی

موارد منع بلفاروپلاستی چیست؟

برای انجام جراحی پلک نیز ، همچون سایر عمل یکسری موانع وجود دارد که وجود آن ها این پروسه ایمن را به یک عمل مشکل ساز و پرخطر مبدل می سازد. در ذیل به تعدادی از این موارد اشاره نموده ایم:

 • عفونت های درمان نشده و فعال چشم
 • سندرم چشم خشک یا همان تولید ناکافی اشک
 • مبتلا بودن به مشکلات مربوط به تیروئید ، همچون بیماری گریوز یا کم کاری تیروئید و غیره.

عمل جراحی بلفاروپلاستی چگونه انجام می شود؟

جهت انجام این عمل ، ابتدا جراح به ایجاد یک برش در امتداد خطوط طبیعی پوست پلک ، اقدام می نماید. با این کار نه تنها به ساختار پلک ها دست پیدا کرده و می تواند اقدامات و اصلاحات لازم را انجام دهد ، بلکه زیبایی ظاهر پلک را نیز حفظ می نماید. البته پزشکانی نیز وجود دارند که بنا به صلاحدید خود برش یا برش های لازم را در سطح داخلی پلک ایجاد می کنند.در مرحله بعدی، پوست و بافت اضافی را با به کارگیری تکنیک های مناسب ، اصلاح نموده و در آخر اقدام به بخیه زدن محل برش کرده یا بر روی آن نوار جراحی قرار می دهد.

ریکاوری جراحی زیبایی پلک

برای هرچه بهتر سپری شدن دوران نقاهت، بهتر است موارد ذیل را رعایت نمایید:

 • اگر جراحی پلک شما ، تحت بی حسی موضعی انجام شده باشد، چند ساعت بعد از انجام پروسه ، می توانید به منزل بازگردید. در صورت بیهوشی عمومی باید تا زمان از بین رفتن تاثیرات بیهوشی صبر کنید.
 • در این هنگام باید برای تسکین درد، داروی مسکن مصرف کنید.
 • شما تورم و کبودی را پس از روند تجربه خواهید کرد؛ برای کنترل کبودی و تورم، پزشک استفاده از کمپرس سرد را توصیه می کند. حتماً در خصوص نحوه استفاده از کمپرس سرد، با جراح خود مشورت کنید.
 • علائم دیگری که احتمالاً تجربه خواهید کرد ، شامل خشکی و احساس خارش در چشم ها، حساسیت موقتی به نور یا باد، اشک آلود شدن چشم ها و دید تار است. (تمامی این موارد کوتاه مدت بوده و بعد از طی دو ران نقاهت از بین می رود.)
 • پس از 7 تا 10 روز باید جهت کشیدن بخیه ها نزد جراح خود بروید.

جراحی پلک - دکتر بنائی

آیا جراحی پلک اثر دائمی دارد؟

ماندگاری این پروسه زیبایی یکی از سوالات پر تکراری است که متقاضیان هنگام مراجعه به ما آن را می پرسند. همان طور که می دانید جراحی زیبایی پلک جنبه زیبایی و درمانی دارد. اما این عمل همانند تمام عمل های دنیا تاثیر مادام العمر ندارد.

با افزایش سن و کاهش کلاژن سازی بعد از جراحی پلک نیز امکان افتادگی مجدد آن وجود دارد؛ با این حال با انجام مراقبت ها و رعایت نکاتی که در این مقاله به آن ها اشاره می کنیم، احتمال برگشت کاهش پیدا کرده و یا در صورت برگشت افتادگی پلک یا ورم آن بسیار کمتر از گذشته خواهد بود.

چه عواملی موجب ماندگاری جراحی پلک می شود؟

عوامل متعددی در سلامتی و زیبایی ظاهری پلک های شما موثر هستند ؛ چرا که عمل بلفاروپلاستی در واقع یک پروسه محسوب می شود. در این پروسه متقاضی جهت دریافت نتیجه خوب و ماندگاری آن ، نیاز به رعایت نکات زیر دارد. در ادامه تمامی این نکات را شرح می دهیم:

 • انتخاب پزشک مناسب
 • انجام صحیح مراقبت های قبل از عمل
 • انجام صحیح مراقبت های بعد از عمل

انتخاب بهترین جراح پلک در ارومیه

همانطور که می دانید، امروزه پزشکان مجرب زیادی در سراسر ایران و جهان، جراحی پلک انجام می دهند ؛ اما با این وجود افرادی نیز هستند که سپردن زیبایی چهره به دست آنان موجب نارضایتی متقاضی می شود.

اگر بلفاروپلاستی شما توسط بهترین جراح پلک در ارومیه انجام نشود، امکان دارد چشم شما عفونت کرده یا حالت چشم خوب نشود. و اگر هیچکدام این موارد برای متقاضی پیش نیاید، احتمال بازگشت سریع افتادگی یا ورم پلک وجود دارد. بنابراین پیشنهاد می دهیم قبل از هر گونه اقدامی ابتدا راجب جراح پلک خود تحقیق کنید.

اقدامات قبل از بلفاروپلاستی جهت ماندگاری بیشتر اثر عمل

 1. اقدامات درست ، قبل از عمل زیبایی پلک می تواند دوره نقاهت افراد را کاهش داده و ماندگاری نتیجه عمل را افزایش دهد. این اقدامات شامل موارد زیر هستند:
 2. خوردن ویتامین های A ، C و بروملین دو هفته قبل از عمل ( این ویتامین ها تولید کلاژن سازی را افزایش داده و تورم و درد را کاهش می دهند.)
 3. افزایش مصرف نوشیدنی ها یک هفته قبل از جراحی پلک
 4. افزایش مصرف میوه ها و سبزیجات (انتخاب میوه ها و سبزیجات مفید را از جراح پلک خود جویا شوید.)

اقدامات بعد از جراحی زیبایی پلک جهت ماندگاری بیشتر عمل

 1. بعد از عمل پلک، به مدت سه هفته از استعمال هرگونه دخانیات منع هستید. در این دوره جهت ماندگاری جراحی پلک ، تا زمانی که به بهبودی کامل نرسیده اید از بلند کردن اجسام سنگین ، نگاه کردن زیاد به انواع صفحه نمایشگرها ، از جمله تلفن همراه ، لپ تاپ  و تلویزیون پرهیز کنید.
 2. در روزهای ابتدایی بعد از عمل پلک از کارهایی که نیاز به تمرکز چشمی دارد، اجتناب کرده و به چشم خود استراحت دهید.
 3. هنگام شستشوی پلک، به هیچ عنوان فشاری به آن وارد نکنید.
 4. پس از خوب شدن محل زخم از کرم های آبرسان و کلاژن ساز زیر نظر بهترین جراح پلک ارومیه بهره ببرید.

جراحی پلک - دکتر بنائی

تغذیه نامناسب به اثر ماندگاری بلفاروپلاستی آسیب می رساند

زیبایی طبیعی نیز نیاز به مراقبت دارد، حال که افراد جهت زیباتر شدن نیاز به جراحی پلک پیداکرده اند، باید مراقبت بیشتری از زیبایی خود انجام دهند. بعد از بلفاروپلاستی افراد نادانسته با تغذیه نامناسب سبب فرسوده شدن چهره خود می شوند.

رژیم غذایی مناسب به سلامت بهتر پوست و درنتیجه ماندگاری اثر بلفاروپلاستی تاثیر دارد. کسانی که مصرف شیرینی ، دسر زیادی دارند و نقش فیبر در تغذیه آن ها کم رنگ است، عموما زودتر دچار علائم پیری می شوند. در نتیجه به نتیجه عمل زودتر از دیگر افراد آسیب می رسانند.

آموزش شستشویی پلک بعد از عمل پلک

تا دو روز بعد از عمل جهت شستشو حتما از سرم فیزیولوژیک استفاده کنید. برای این کار علاوه بر این سرم، به گاز استریل نیز نیاز دارید.

ابتدا دست های خود را با دقت بشویید

پانسمان را به آرامی باز کنید

از سرم شستشو کمی به گاز استریل زده و اکنون گاز استریل را به آرامی روز زخم و اطراف آن بگذارید.

توجه داشته باشید هنگام شستشوی پلک بعد از جراحی پلک هیچگونه فشاری به آن نیاید.

بعد از دو روز می توانید از آب جوشیده سرد شده که در آن مقدار کمی نمک ریخته شده است استفاده کنید. ( به ازای هر یک لیوان آب ، یک قاشق چای خوری سرخالی ، نمک بریزید.)

جراح موارد زیر را توصیه خواهد کرد

برای چند روز سر خود را صاف نگه دارید و در زمان خوابیدن سر را در موقعیت بالاتر از بدن نگه دارید.

 • تا زمان صلاحدید جراح پلک ، از آرایش کردن چشم ها خودداری کنید.
 • کلیه داروهای تجویز شده را بعد از عمل زیبایی پلک طبق دستور مصرف کنید.
 • از خم شدن خودداری کنید.
 • چشم های خود را تنها با آب پاک کنید.
 • برخی بیماران دید تار را تجربه می کنند؛ این حالت بعد از چند روز بهبود می یابد. تا زمانی که دید شما به طور کامل شفاف نشده است، از رانندگی کردن خودداری کنید.
 • گاهی کبودی و تورم در طول روزهای اول و دوم بعد از جراحی پلک تشدید می شود. چشم های کبود در ابتدا برایتان آزار دهنده خواهد بود. کبودی و تورم بعد از این دوران شروع به فروکش کردن نموده و کبودی ها بعد از 14 روز به رنگ زرد درآمده و پس از آن به مرور محو می شوند.
 • می توانید 5 روز بعد از انجام پروسه ، آرایش کنید. بیشتر بیماران پس از 10 تا 20 روز، به محل کار خود باز می گردند. از انجام ورزش های برخوردی ، در ماه اول پس از درمان خودداری کنید.
 • در صورت استفاده از لنز باید تا 2 هفته بعد از این فرآیند دست نگه دارید. در روز کشیدن بخیه ها از آرایش کردن چشم ها خودداری کنید.

اقدامات قبل از جراحی پلک

 • چندین هفته قبل از عمل زیبایی پلک ، سیگار کشیدن را ترک کنید.
 • حفظ وزن سالم می تواند به بیمار در اجتناب از بروز مشکلات بیشتر کمک کند.
 • مرتب ورزش کنید.
 • در روز موعود ، دوش گرفته یا حمام کنید.

مراحل جراحی پلک (بلفاروپلاستی)

در عمل بلفاروپلاستی، چه مراحلی صورت می گیرد؟

مشاوره با جراح : در این مرحله، جراح با شما در مورد اهداف شما از جراحی، سابقه پزشکی شما و انتظاراتتان از عمل صحبت می‌کند. جراح همچنین معاینه‌ای از چشم‌های شما انجام می‌دهد تا مشخص کند که آیا شما کاندیدای مناسبی برای جراحی پلک هستید یا خیر.

آزمایشات قبل از عمل: قبل از جراحی، باید آزمایشاتی را انجام دهید که کمی عقب تر به آن پرداختیم.

بیهوشی : جراحی پلک معمولاً با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. در این روش، فقط ناحیه اطراف چشم بی‌حس می‌شود. در برخی موارد، ممکن است از بیهوشی عمومی نیز استفاده شود.

جراحی:

جراحی پلک بالا : جراح یک برش در امتداد چین طبیعی پلک ایجاد می‌کند. سپس، پوست و چربی اضافی را برداشته و عضلات پلک را در صورت نیاز سفت می‌کند. در نهایت، برش را با بخیه می‌بندد.

جراحی پلک پایین : جراح یک برش در زیر خط مژه ایجاد می‌کند. سپس، پوست و چربی اضافی را برداشته و در صورت نیاز، عضلات پلک را سفت می‌کند. در نهایت، برش را با بخیه می‌بندد.

بعد از عمل: بعد از جراحی، به شما یک پماد آنتی‌بیوتیک داده می‌شود تا از عفونت جلوگیری شود. همچنین، باید از کمپرس سرد برای کاهش تورم و کبودی استفاده کنید. بخیه‌ها معمولاً بعد از 5 تا 7 روز برداشته می‌شوند.

 

نکاتی که باید قبل از جراحی پلک به خاطر داشته باشید:

 • از مصرف داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند آسپرین و ایبوپروفن به مدت 10 روز قبل از عمل خودداری کنید.
 • اگر سیگار می‌کشید، باید 2 هفته قبل از عمل سیگار را ترک کنید.
 • در روز عمل، آرایش نکنید و از لنزهای تماسی استفاده نکنید.

 

نکاتی که باید بعد از جراحی پلک به خاطر داشته باشید:

 • از رانندگی کردن تا زمانی که تاری دید شما برطرف نشده است، خودداری کنید.
 • از فعالیت‌های سنگین تا زمانی که جراحت شما به طور کامل بهبود نیافته است، خودداری کنید.
 • از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کنید.
 • از مصرف داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند آسپرین و ایبوپروفن به مدت 10 روز بعد از عمل خودداری کنید.

عوارض جراحی پلک

چنانچه بهترین جراح پلک ارومیه را برای انجام این عمل زیبایی انتخاب نموده و در انجام نکات مراقبتی قبل و بعد از پروسه تغییر که ایشان خدمت تان شرح می دهند ، کوتاهی نکنید به جز عارضه های موقتی جراحی پلک ، مانند تاری موقتی دید، خشکی موقت چشم، کبودی، درد و تورم هیچ عارضه جدی در شما حاصل نخواهد شد.

جراحی پلک با لیزر

لیزر به علم پزشکی خدمات بسیاری را ارائه کرده است . در زمینه جراحی پلک نیز لیزر کمک بزرگی به بیماران و پزشکان ارائه می دهد اما نکته ای که وجود دارد این است که برای برخی از افراد شرایطی وجود دارد که جراحی پلک می تواند انتخاب بهتری برای انان تلقی شود زیرا مشکل حادتری دارند. البته انتخاب تکنیک مناسب برای افراد بستگی به نظر پزشک دارد و نمی توان بدون نظر وی تصمیمی در این خصوص گرفت .

جای بخیه جراحی پلک

بعد از اینکه پروسه بلفاروپلاستی برروی چشم ها انجام می شود قسمتی که برش داده شده است باید بخیه شود معمولا جای بخیه جراحی پلک خیلی مشخص نیست و بعد از گذشت دوره ریکاوری خیلی سخت می توان آن را مشاهده کرد به دلیل اینکه جای زخم کاملا کمرنگ است. در هر صورت اگر فکر می کنید که نیاز به از بین بردن جای بخیه بلفاروپلاستی را دارید باید از پزشک در این خصوص مشاوره درخواست کنید تا بهترین راهکار را به شما پیشنهاد کند.

چه زمانی برای جراحی پلک مناسب است ؟

معمولا افتادگی پلک با بالا رفتن سن و پدیدار شدن چین و چروک در اطراف چشم روی می دهد اما در برخی از موارد نیز ممکن است جوانان دچار این عارضه شوند که در این صورت می توان گفت که ژنتیک باعث بروز این عارضه شده است بهرحال این عمل جراحی را خانم ها و آقایان هردو می توانند از هجده سالگی به بعد انجام دهند.

آیا امکان جراحی همزمان پلک بالا و پایین وجود دارد ؟

به طور کلی انجام این فرآیند به طور همزمان می تواند برروی هردوپلک انجام شود . البته باید شخص متقاضی شرایط لازم را برای این جراحی داشته باشد و پزشک تشخیص دهد که فرد به عمل کردن هر دو پلک نیاز دارد.