جراحی گوش که در اصطلاح پزشکی از آن با اتوپلاستی نیز یاد شده است ، از جمله جراحی های زیبایی پرطرفدار است. هدف از انجام این پروسیجر ، برطرف کردن و اصلاح عیوب مادرزادی گوش همچون برآمده، تا به تا یا بیش از اندازه بزرگ بودن آن است. در ادامه دکتر مهدی بنایی بهترین جراح گوش ارومیه اطلاعات بیشتری از این پروسه زیبایی ارائه می دهد.

جراحی گوش در ارومیه - دکتر بنائی

آیا من کاندید مناسبی برای جراحی گوش هستم؟

این سوالی است که در ذهن همه افرادی که نیاز به جراحی زیبایی گوش در خود احساس می کنند نقش می بخشد. در پاسخ باید بگوییم که انجام یا عدم انجام اتوپلاستی کاملاً به نظر شخصی و سلیقه بیمار بستگی داشته و بهترین نتایج از آن زمانی حاصل می شود که بیمار با یک پزشک متبحر و مجرب مشورت نماید.

یک پزشک خوب نیازهای شما یا فرزندتان را به دقت مورد بررسی قرار داده و بهترین روش جراحی گوش را به شما پیشنهاد می کند.

 • از جمله شرایطی که کودکان باید برای اتوپلاستی داشته باشند عبارتنداز:
 1. به بیماری های روحی ابتلا نداشته و از نظر جسمی هم در سلامت کامل به سر می برند.
 2. کودکانی که به عفونت های شدید گوش ابتلا ندارند.
 3. قادر به دنبال کردن دقیق دستورالعمل های پزشک بوده و با ایشان همکاری لازم را دارند.
 4. توانایی بیان کردن احساسات خود را دارند.
 • بزرگسالان و افراد بالغ نیز باید دارای شرایط ذیل باشند:
 1. هیچ نوع بیماری از جمله عفونت، سلامتی بیماران را تهدید نکرده و وضعیت پزشکی آن ها به نحوی می باشد که اختلالی در روند بهبودی شان ایجاد نمی کند.
 2. اهداف مشخصی از انجام این جراحی زیبایی داشته و قادر به بیان واضح آن ها هستند.
 3. انتظارات معقولی از نتیجه اتوپلاستی داشته و دیدگاه مثبتی از این جراحی زیبایی دارند.

جراحی گوش - دکتر مهدی بنائی

بهترین زمان برای انجام عمل گوش

این جراحی زیبایی در هر سنی که انجام شود با نتایج بسیار درخشانی برای بیمار همراه خواهد بود اما به دلیل انعطاف بیشتر گوش در سنین پایین تر، هرچه جراحی زودتر و در سن پایین تری صورت گیرد نتایج مطلوب تری خواهد داشت.بهترین سن برای انجام اتوپلاستی بعد از 6 سالگی می باشد. زیرا در این زمان گوش به اندازه کافی رشد نموده و تاب جراحی را دارد.

جراحی گوش چگونه انجام می شود؟

 • این جراحی در بیشتر مواقع تحت بی حسی موضعی و در برخی موارد نیز تحت بیهوشی عمومی انجام می شود که انتخاب هریک از این روش ها بسته به وضعیت بیمار و سلامت خود بیمار صورت می گیرد.
 • پزشک ابتدا برای اعمال تغییرات لازم و اصلاح مشکلات، اقدام به ایجاد برش یا برش های لازم در پشت لاله گوش و شیار گوشی نموده و بدین ترتیب به غضروف های آن دسترسی پیدا می کند.
 • سپس به طور مثال در صورت برجسته بودن گوش، غضروف آن را کاهش داده و بدین ترتیب آن را به سمت سر می خواباند.
 • پزشک برای نگه داشتن و ثابت کردن گوش در موقعیت جدید از بخیه های دائمی بهره می گیرد.

انتخاب یک پزشک خوب

 • انتخاب جراح بر اساس کیفیت، آموزش و تجربه است. معیار خود را هزینه عمل قرارندهید. پزشکی را انتخاب کنید که دوره های فوق تخصصی جراحی زیبایی را گذرانده است.
 • برد تخصصی جراحی زیبایی و مهارت کافی در این زمینه را دارد.
 • اعضای انجمن جراحی پلاستیک زیبایی با تجربه و واجد شرایط برای انجام جراحی زیبایی هستند.
 • سازمان نظام پزشکی ماخذ معتبری در تایید صلاحیت جراح است.
 • سپس جلسه مشاوره ای را تعیین کنید. پس از انتخاب متخصص زیبایی، جلسه مشاوره داشته باشید.
 • جراح شما را به عنوان کاندیدای جراحی گوش ، فرم، اندازه و محل قرارگیری گوش را ارزیابی می کند تا مشخص کند چه نوع تغییراتی ممکن است لازم باشد.
 • همچنین ممکن است از گوش و صورت شما عکس بگیرد تا به بررسی بیشتر تناسبات صورت شما کمک کند. درمان های جایگزین و اضافی نیز ممکن است در نظر گرفته شود.
 • باید سابقه پزشکی، جراحی های قبلی، شرایط پزشکی گذشته وحال، حساسیت های دارویی و غذایی خود را به طور کامل در اختیار پزشک قراردهید.

جراحی گوش در ارومیه - دکتر مهدی بنائی

اقدامات قبل از انجام جراحی گوش

قبل از انجام جراحی گوش، لازم است که اقداماتی را انجام دهید تا این عمل به بهترین نحو انجام شود. این اقدامات شامل :

انتخاب یک جراح باتجربه و ماهر : انتخاب یک جراح مناسب، یکی از مهم‌ترین اقدامات قبل از جراحی گوش است. جراح باید تجربه و مهارت کافی در انجام این عمل داشته باشد تا بتواند بهترین نتیجه را برای شما رقم بزند.
انجام آزمایشات لازم : قبل از عمل جراحی گوش، باید آزمایشات لازم را انجام دهید تا از سلامت عمومی خود مطمئن شوید. این آزمایشات شامل آزمایش خون، تست‌های قلبی و … می‌شود.
مصرف داروهای تجویز شده توسط جراح : ممکن است جراح قبل از عمل، داروهایی را برای شما تجویز کند. لازم است که این داروها را به موقع و طبق دستور مصرف کنید.
خودداری از مصرف دخانیات و الکل : مصرف دخانیات و الکل می‌تواند بر روند بهبودی بعد از عمل جراحی گوش تاثیر منفی بگذارد. بنابراین، لازم است که حداقل از دو هفته قبل از عمل، از مصرف آنها خودداری کنید.
استراحت کافی قبل از جراحی : استراحت کافی قبل از عمل، به شما کمک می‌کند تا انرژی لازم برای تحمل عمل را داشته باشید.
آماده کردن محل خواب : قبل از عمل، محل خواب خود را طوری آماده کنید که بعد از عمل، بتوانید به راحتی استراحت کنید.
تهیه لوازم مورد نیاز : قبل از عمل، لوازم مورد نیاز بعد از عمل مانند کمپرس سرد، داروها، و … را تهیه کنید.

چند نکته دیگر :
در زمان مقرر به مطب یا کلینیک مراجعه کنید.
از آرایش کردن و استفاده از عطر و ادکلن خودداری کنید.
تمام مدارک و آزمایشات لازم را به همراه داشته باشید.

انواع جراحی گوش

جراحی بسته به فرم گوش و خواسته بیمار انواع مختلفی دارد :

 • برجسته سازی گوش

گوش کاملاً رشد نکرده است و بیمار گوش کوچکی دارد. در این صورت جراحی را برای افزایش اندازه گوش خارجی خود انتخاب می کنند.

 • سنجاق زدن گوش

شامل نزدیك كردن گوش به سر است و به افرادی پیشنهاد می شود که گوش آن ها از برجستگی سر برآمده تر است.

 • کاهش گوش یاماکروتیا

گوش ها بزرگتر از حد طبیعی باشد. این افراد می توانند جراحی را برای کاهش اندازه گوش خود انجام دهند.

عوارض جراحی زیبایی گوش چیست؟

این جراحی زیبایی ایمن بوده و در صورتی که توسط پزشکی مجرب و حاذق صورت بگیرد هیچ عارضه ای را برای فرد به دنبال نخواهد داشت. اما به طور کلی همه جراحی ها با یکسری عوارض عمومی همراه هستند که اتوپلاستی از این قاعده مستثنی نیست.

از جمله عوارض طبیعی و موقت این عمل جراحی می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • تورم
 • درد
 • عفونت
 • بی حسی موقتی گوش
 • ماندگاری جای زخم ؛ جای زخم به مرور زمان کمرنگ می شود اما عارضه نگران کننده ای نیست زیرا همانطور که گفتیم برش ها معمولا در محل هایی ( پشت لاله گوش و ناحیه شیارگوشی) ایجاد می شوند که از دید دیگران مخفی می باشد.

آیا جراحی گوش دردناک است؟

اتوپلاستی یا همان عمل زیبایی گوش می تواند دردناک باشد اگر بدون بی حسی و بیهوشی انجام شود. اما آیا جراح گوش ، این پروسیجر را بدون بی حسی انجام می دهد؟ قطعا هر جراحی که برای تغییر فرم در گوش خود برگزینید ، از یکی از روش های بیهوشی استفاده می کنند. بدین ترتیب با استفاده از روش بیهوشی ، متقاضی هیچ درد یا عارضه ای را هنگام انجام این پروسه احساس نمی کند.

تکنیک بیهوشی به طور کلی به سه دسته تقسیم می شود:

 • بی حسی موضعی
 • بیهوشی وریدی
 • بیهوشی عمومی

انتخاب روش بیهوشی به عهده پزشک است. پزشک با توجه به وضعیت بیمار و صلاحدید خود یکی از روش ها را انتخاب می کند. اما عموما در عمل زیبایی گوش از بیهوشی عمومی استفاده می شود.

اسکار در جراحی گوش

آیا اثر بخیه یا برش در گوش باقی می ماند؟ این سوال نگرانی بسیاری از متقاضیان این پروسیه زیبایی است. اما لازم است بدانید که برش این پروسه زیبایی در پشت گوش یا نواحی نزدیک به چین های گوش ایجاد می شود. از این رو حتی در صورت ماندن اسکار نیز ، مشکلی در زیبایی شما ایجاد نمی کند. اما برای افرادی که حساس هستند باید گفت که در اکثر مواقع بعد از مدتی برش کاملا از بین می رود.

آسیب به شنوایی در جراحی زیبایی گوش !

بسیاری از افراد قبل از انجام عمل گوش ، از پزشک انتخابی خود در مورد آسیب های احتمالی به شنوایی ، سوال می پرسند ، در جواب این افراد باید گفت که پروسه تغییر فرم در خارج از بینی انجام می شود و به ساختمان شنوایی در داخل گوش ، ارتباطی ندارد. از این رو این فرآیند زیبایی نمی تواند ، آسیبی به شنوایی برساند.

 • نکته 

لازم به ذکر است که در صورت انتخاب پزشک اشتباه ، امکان مواجه با هر عارضه ای وجود دارد. از این رو در انتخاب پزشک خود بسیار دقت کنید.

آیا نتیجه حاصل از جراحی گوش دائمی است؟

پس از اتمام فرآیند تغییرات در گوش ، می توانید از فرم جدید گوش خود برای همیشه لذت ببرید. پیری ، کاهش کلاژن ، چین و چروک و هیچ دلیل دیگری نمی تواند اختلالی در فرم جدید گوش شما ایجاد کند. البته در صورت شکستن گوش یا سانحه ای که به سبب آن گوش آسیب ببیند ، می تواند تغییر فرم در گوش ایجاد کند.

آمادگی پیش از بلفاروپلاستی

 • بهترین کاری که می توانید برای آماده شدن برای جراحی انجام دهید حفظ نگرش مثبت در هفته ها و روزهای منتهی به عمل است. می تواند به طور چشمگیری واکنش بدن نسبت به جراحی و نتایج را بهبود بخشد.
 • همانند هر عمل جراحی، باید اقداماتی در هفته های منتهی به عمل برای اطمینان از بهبودی سریع و بدون عارضه انجام دهید.
 • دو هفته قبل و بعد از عمل، داروهای رقیق کننده خون که خونریزی و کبودی را افزایش می دهند شامل داروهای حاوی آسپرین، ایبوپروفن، ویتامین ای، داروهای ضد التهاب غیر استروییدی مانند ادویل، ناپروسین استفاده نکنید.
 • استفاده از استامینوفن برای تسکین درد بی خطرترین داروی مسکن است. اما بهتر است با پزشک خود صحبت کنید.
 • نیمه شب قبل از جراحی گوش نباید چیزی بخورید یا بنوشید. افراد سیگاری باید تمام تلاش خود را انجام دهند تا سیگار را ترک کنند. اگر روز قبل از جراحی بیمار هستید یا تب دارید، با مطب تماس بگیرید.
 • در روز جراحی، باید موهای خود را با شامپو و نرم کننده بشویید اما از محصولات مراقبت مو خودداری کنید. باید لباسی بپوشید که با گوش تماس نداشته باشد. بهتر است لباس های جلو باز بپوشید.

جراحی گوش - دکتر بنائی

مراقبت های بعد از جراحی گوش

 • لازم است از سربندی استفاده کنید که گوش ها را بپوشاند. سربند گوش ها را در برابر عوامل محیطی و بروز عفونت محافظت می کند.
 • باید از خوابیدن به پهلو خودداری کنید زیرا این امر می تواند به منطقه درمان آسیب برساند. بالا نگه داشتن سر در کاهش تورم بسیار مهم است.
 • از ورود آب به گوش جلوگیری کنید؛ هنگام استحمام کلاه دوش بگذارید.
 • از دمیدن در بینی پرهیزکنید.
 • با دهان باز عطسه کنید. از مکان های شلوغ و افراد بیمار خودداری کنید. سرماخوردگی می تواند خطر ابتلا به عفونت گوش را افزایش دهد.
 • ممکن است احساس کنید گوش شما از مایع پر شده است. صدای کلیک یا سایر صداها را در گوش خود بشنوید. این علائم معمولاً خفیف بوده و پس از چند روز بهبود می یابد.
 • از انجام فعالیت های ورزشی سنگین در دوره نقاهت اجتناب کنید. ( بهتر آن است که در مورد فعالیت ورزشی از پزشک خود مشورت بگیرید.)
 • پانسمان گوش چند روز بعد از جراحی (مطابق توصیه پزشک) توسط پزشک از گوش باز می شود ، لذا خود اقدام به باز کردن آن ها نکنید.

چرا نباید قبل و بعد از اتوپلاستی غذایی میل کرد؟

یکی از اثرات داروهای بیهوشی ، آن است که فرد دچار ناراحتی های موقتی در شکم و روده خود می شود. این نارحتی ایجاد حالت تهوع می شود. حال تصور کنید که اگر حالت تهوع با معده پر اتفاق افتد ، می تواند چه عواقبی در بر داشته باشد. از دیکر دلایل خالی بودن معده حین عمل اتوپلاستی آن است که اگر معده هنگام بیهوشی پر باشد ، ممکن است محتویات آن به سمت بینی حرکت کنند و سبب مسدودیت راه تنفس شوند. از این رو پزشکان توصیه می کند 8 ساعت قبل از عمل و چند ساعت بعد از آن از خوردن و آشامیدن اجتناب کنید.

هزینه جراحی گوش

فاکتورهای متعددی در تعیین هزینه دقیق اتوپلاستی نقش دارند که یکی از آن ها میزان ایرادات گوش و نوع ایرادات می باشد. به همین دلیل هم هست که قبل از معاینه و بررسی بیمار نمی توان هزینه دقیقی را برای ایشان مشخص نمود.نکته ای که باید در رابطه با عمل گوش در نظر داشته باشید این است که چون هدف از انجام آن زیبایی است بیمه هزینه آن را متقبل نمی شود. این در حالی است که همه هزینه های لازم برای برطرف کردن یک نقص عملکردی موجود در گوش توسط بیمه پرداخت می شود.

اختلالات مادرزادی

 • گوش کاگوت : در صورتی که شخصی لاله گوش نداشته باشد.
 • گوش گربه ای : هنگامی که لبه های گوش فرد مانند گربه به سمت جلو تا شده باشد.
 • گوش لوله ای : گوشی که مانند طومار به سمت جلو لوله شده باشد.
 • گوش آویزان : در صورتی که گوش به یک فنجان شباهت زیادی داشته باشد و انحنای آن به سمت داخل باشد. این مشکل را می توان با جراحی گوش
 • گوش ویلدرموت : انحنای بالای گوش به سمت سر بیمار معکوس شده باشد.
 • بدشکلی یا گوش استال : غیرعادی بودن تاشدگی گوش که موجب ایجاد یک لبه می شود.
 • وجود شکاف در لاله گوش : وجود تو رفتگی در لاله گوش
 • گوش کاسمن یا علامت سوالی : گوشی شبیه به یک علامت سوال که بین انحنای خارجی گوش و لاله گوش فاصله ای وجود دارد.
 • میکروتیا : گوش بسیار کوچک
 • ماکروتیا : گوش بیش از حد بزرگ
 • گوش جمع شده : بخشی از گوش که فاقد غضروف و پوست در بخش خارجی پشت گوش است.
 • گوش مخفی : مخفی بودن بخش بالایی انحنای گوش درون سر

عمل گوش ترمیمی

جراحی ترمیمی گوش برای اصلاح جراحات و بد شکلی های گوش انجام می شود. از این تکنیک برای نقص مادرزادی گوش و ترمیم میکروتیا و یا جراحات حاصل از پارگی ، سوختگی و سوراخ شدن پوست استفاده می شود. جراحی ترمیمی گوش از ترکیب روش های مختلف جراحی یک گوش با ظاهر طبیعی استفاده می شود. در بعضی مواقع نیز جراح با پیوند غضروف از دنده ها به گوش به بزرگتر و طبیعی کردن گوش می پردازد. در صورتی که نیاز به پیوند پوست در جراحی باشد ، این پیوند از ناحیه بالایی باسن برداشته می شود و به محل مورد نظر پیوند داده می شود.

بانوان چه مدت زمان پس از جراحی گوش می توانند باردار شوند؟

بعد از اتوپلاستی ، هر زمانی که بخواهید می توانید اقدام به حاملگی کنید اما اغلب پزشکان توصیه می کنند 3 ماه پس از اتوپلاستی می توانند برای آبستن شدن برنامه ریزی کنند.

پروسه عمل گوش به چه صورت است ؟

به طور معمول اوتوپلاستی یک پروسه سرپایی می باشد ؛ یعنی شما می توانید در همان روز بعد از اتمام پروسه به منزل بروید. قبل از آغاز جراحی پزشک شما را با استفاده از روش از قبل مشخص شده بیهوش می نماید تا هیچگونه ناراحتی را در طول این عمل تجربه ننمایید. به طور دقیق هر مرحله اوتوپلاستی می تواند در هر پروسه با توجه به هدف و نیاز بیمار متفاوت باشد. مراحلی از این جراحی که کلی و ثابت هستند عبارتند از :

بعد از بیهوشی برش ها در مناطق از قبل مشخص شده ایجاد می شوند

بعد از آن در اتوپلاستی پزشک در صورت نیاز بافت اضافه یا کم می نماید تا تغییرات مدنظر خود را در گوش شما ایجاد نمایند

همانطور که گفته شد بعد از اضافه کردن بافت ها پروسه تغییر شکل گوش ها انجام می گردد

در نهایت بعد از اتمام جراحی زخم های شما با استفاده از بخیه ها بسته می شوند

پروسه جراحی گوش به چه مقدار زمان نیاز دارد ؟

این پروسه می تواند در بازه متغیر زمانی بین 1 الی 3 ساعت زمان ببرد. این موضوع تماما بستگی به نیاز شما و هدف شما از اوتوپلاستی دارد. همچنین مهم ترین موضوعی که در این مورد اثر می گذارد تعداد مراحل و خود آن مراحل است که در هر پروسه شخصی سازی شده و متغیر بسته به نیاز بیمار می باشند.

فرزندان شما چه مدت بعد از عمل گوش می توانند به مدرسه بروند ؟

با انجام این پروسه و بعد از آن فرزند دلبند شما می تواند با گذشت یک دوره یک هفته ای از اوتوپلاستی به مدرسه باز گردد. اما همواره دقت کنید که آنها باید فعالیت های خود را تا مدتی محدود نمایند و بیش از اندازه با انجام ورزش و بازی های مختلف به خود فشار نیاورند تا بدن توانایی ریکاوری را داشته باشد.

در حین پروسه اتوپلاستی چه رخ می دهد ؟

به طور کلی این جراحی گوش یک پروسه سرپایی می باشد ؛ یعنی شما می توانید مستقیما بعد از عمل به منزل بروید و نیازی به حضور شما در مرکز درمانی یا زیبایی مربوطه نیست. قبل از اینکه پروسه جراحی آغاز شود پزشک بیهوشی را برروی شما انجام می دهد تا هیچ درد و ناراحتی را احساس ننمایید. بطور کلی نیز این پروسه با استفاده از بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی و آرامبخش ها انجام می شود. مراحل مختلف عمل گوش می توانند بر اساس نوع جراحی که انجام می دهید و نیاز شما متفاوت باشد ، اما یکسری گام های کلی وجود دارد که عبارتند از :

 1. ایجاد برش های لازم برای انجام پروسه
 2. اضافه کردن و یا کم کردن بافت از گوش
 3. اعمال تغییرات لازم در فرم و شکل گوش
 4. بستن زخم ها و برش ها با استفاده از بخیه

یکی دیگر از موضوعات مهمی که ممکن است سوال بسیاری از شما باشد این است که این پروسه بسته به چه فاکتورهایی چه مقدار زمان نیاز دارد. در پاسخ به این سوال باید بدانید که مقدار کلی و میانگین اتوپلاستی بین 1 الی 3 ساعت می باشد و با توجه به خود بیمار نیازهای او و نوع پروسه ای که برای او در حال انجام می باشد متغیر است. همچنین فاکتورهایی مانند پزشکی که این جراحی را برای شما انجام می دهد و بسیاری از موارد دیگر هستند که می تواند در زمان مورد نیاز برای انجام این عمل موثر باشند.

مورد مهم دیگری که باید به آن بپردازیم این است که یکسری نشانه ها وجود دارند که در صورت مشاهده نها بعد از جراحی گوش باید سریعا به پزشک خود مراجعه نمایید. این عوارض عبارتند از :

 • ایجاد تب و تغییر در دمای بدن
 • خونریزی و تورم بیش از حد در دوره ریکاوری
 • هر گونه فشار به گوش جراحی شده

بهترین تغذیه برای جراحی گوش به چه شکل است ؟

غذاهای سالم و متنوع برای تغذیه پس از جراحی گوش بسیار مفید هستند. در زیر چند نکته برای تغذیه بهتر پس از جراحی گوش آورده شده است :

 • مصرف مواد غذایی غنی از پروتئین مانند ماهی ، گوشت سفید ، تخم مرغ و لبنیات یا منابع پروتئین گیاهی از قبیل لوبیا ، نخود و ماکارونی مصنوعی.
 • مصرف مقدار کافی میوه‌ها و سبزیجات تا به صورت متناوب وارد برنامه غذایی خود کنید. آنها حاوی ویتامین‌ها و مواد مغذی ضروری است.
 • استفاده از منابع سالم چربی مثل آووکادو ، ماست یا یک قاشق روغن زیتون در غذاهای خود برای ارائه انرژی و مواد مغذی بیشتر به بدن.
 • اندازه‌ گیری و محدود کردن مصرف موادی مانند قند ، آبمیوه و محصولات منبع قند ساده که می ‌تواند التهاب و تورم را افزایش دهد.
 • مهمتر از همه ، در فرآیند بهبودی پس از جراحی گوش ، به دستورات پزشک خود پایبند باشید و نیازمندی‌های ویژه تغذیه را با او مشاوره کنید.

نکات کلیدی برای ریکاوری سریع تر بعد از جراحی گوش چیست ؟

برای ریکاوری سریع ‌تر بعد از جراحی گوش ، می ‌توانید این نکات کلیدی را رعایت کنید :

 • پرهیز از فعالیت‌ های شدید : به جراح پیروی کنید و از فعالیت‌ های ورزشی یا فعالیت‌هایی که ممکن است تأثیر منفی بر جراحی گوش داشته باشند ، خودداری کنید.
 • نگه‌داری از ناحیه جراحی : ناحیه جراحی را تمیز و خشک نگهدارید. از استفاده از آب گرم برای تمیزی و دستمال ‌های نرم برای خشک کردن استفاده کنید.
 • استفاده از داروها : دستورات مربوط به مصرف داروها را به دقت دنبال کنید. از مسکن‌ها و داروهای ضد التهاب موضعی استفاده کنید ، اگر مورد تجویز قرار گرفته باشد.
 • جلوگیری از شیوع عفونت : دست‌ها را قبل از لمس ناحیه جراحی بشویید و از تماس با مواد آلوده یا آب و هوای آلوده به ابتلا به عفونت جلوگیری کنید.
 • رژیم غذایی مناسب : تغذیه سالم ، مصرف مواد غذایی با ارزش غذایی بالا و مصرف کافی آب برای افزایش فرایند بهبودی بسیار مهم است.
 • پیگیری بعد از جراحی : مراجعه منظم به پزشک جراح برای ارزیابی و پیگیری حالت عمومی و نیز برداشت طبقات و خواب خوب و استراحت کافی در فرایند بهبودی نقش موثری دارد.
  در هر صورت ، هیچ وقت بیش از حد نگران نباشید و با توجه به توصیه های پزشک خود عمل کنید.

چه دوره سنی برای جراحی گوش مناسب است و دلیل آن چیست ؟

برای جراحی گوش ، دوره سنی مناسب بستگی به نوع و ماهیت جراحی موردنظر دارد. برای برخی از جراحی ‌های گوش مانند جراحی لوبوز یا جراحی جرم گیری گوش ، سن بالاتری ممکن است مناسب باشد ، زیرا ساختار گوش در سنین بزرگسالی تکامل کامل تر می ‌شود و برآورده کردن نیازهای جراحی آسان ‌تر است. در موارد دیگر مانند جراحی لوبولاستی ، هیچ محدودیت سنی خاصی وجود ندارد و می توان در هر سنی جراحی را انجام داد. لازم به ذکر است که تصمیم نهایی برای انجام جراحی گوش باید توسط پزشک مورد معالجه براساس مشاوره حرفه ‌ای و بررسی وضعیت شما اتخاذ شود.

جراحی گوش برای چه افرادی مناسب نیست ؟

جراحی گوش برای برخی افراد ممکن است مناسب نباشد. در زیر شرایطی که این عمل برای آنها مناسب نیست ذکر شده است :

 • افرادی که به طور معمول با عفونت ‌های مکرر گوش مواجه می شوند و عفونت خطرناکی مانند عفونت مخاطی یا عفونت خون دارند.
 • افرادی که مشکلاتی مانند سیستم ایمنی ضعیف یا بیماری های مزمن دارند که ممکن است عمل جراحی را برای آنها ریسکی کند.
 • افرادی که به علت مشکلات دیگر مانند اختلال پرتو شنوایی شدید یا مشکلات قلبی جهت عمل بیهوشی قابل انتقال به خوبی نیستند.
 • افرادی که به دلیل عوارض جانبی جدی یا ناراحتی های روانی از جراحی گوش خودداری می کنند.

همیشه مهم است که قبل از تصمیم گیری درمورد جراحی گوش ، با یک پزشک متخصص مشورت کنید تا وضعیت شما بررسی شود و پیشنهادات مناسبی برای شما داده شود.

اصلی ترین دلایل جراحی گوش ؟

دلایل جراحی گوش یا عمل جراحی عبارتند از :

 • وجود عفونت شدید در گوش که با داروهای معمول قابل درمان نباشد.
 • جمع شدن مایع پشت گوش ، مشکلی که با جراحی تخلیه مایع قابل حل است.
 • وجود توده ‌های غیرطبیعی نظیر کیست‌ هایی که باید از داخل گوش خارج شوند.
 • تنگ شدن یا بسته شدن قنات ‌های گوش که نیازمند جراحی باشد.
 • ترمیم ترک و آسیب ناشی از گوش پاک کن.
 • تصحیح تناسب و شکل برخی از نا همواری ها.

از طریق مراجعه به یک پزشک متخصص گوش ، می‌ توانید نیازهای خود را ارزیابی کرده و بهترین درمان را برای شما پیدا کنید.

مزایای جراحی گوش ؟

چندین مزیت برای جراحی گوش وجود دارد :

 • بهبود شنوایی : جراحی گوش می ‌تواند در بهبود شنوایی کمک کند ، بخصوص در مواردی مانند تنگی لوله گوش میانی یا آسیب به استخوان های گوش.
 • رفع عوارض ناشی از عفونت : در صورت مشکلات عفونی در گوش مانند التهاب میان گوشی یا سینوزیت چندین اثر مثبتی در جراحی گوش وجود دارد. این عمل باعث کاهش عفونت و تسکین عوارض آن می شود.
 • رفع ناهنجاری‌ های ساختاری : جراحی گوش می تواند برای رفع ناهنجاری‌های ساختاری در گوشی مانند وجود جسم غریبه ، غضروف ناصفری ، غضروف تیمپانی و غیره مفید باشد.
 • بهبود کیفیت زندگی : با رفع مشکلات صوتی و شنوایی ، جراحی گوش می تواند بهبود عمده ای در کیفیت زندگی فرد برای ارتباطات روزمره و فعالیت های روزانه شان بیاورد.
  لطفا قبل از تصمیم گیری نهایی برای انجام هر نوع جراحی ، با پزشک متخصص خود مشورت کنید.

نکات مهم تغذیه بعد از جراحی گوش چیست ؟

بعد از جراحی گوش ، تغذیه مناسب می ‌تواند به بازیابی سریع‌ تر کمک کند. در ادامه ، چند نکته مهم درباره تغذیه پس از جراحی گوش را ذکر می ‌کنم :

 • مصرف غذاهای سبک و آسان گوارش مانند حبوبات نرم ، نان سفت شده یا پودینگ را ترجیح دهید.
 • مصرف غذاهای حاوی پروتئین مانند گوشت ، مرغ ، ماهی ، تخم ‌مرغ و لبنیات را افزایش دهید. پروتئین سازنده بافت‌ هاست و به بازسازی بافت آسیب‌ دیده کمک می ‌کند.
 • مصرف میوه‌ ها و سبزیجات تازه را ادامه دهید. آن‌ها حاوی ویتامین ‌ها و مواد مغذی مهمی هستند که به شفاف ‌تر شدن زخم و بهبود سریع ‌تر آن کمک می ‌کنند.
 • آب را بیشتر مصرف کنید تا به هیدراسیون درست بدنتان کمک کنید. این امر می‌ تواند بهبود و خوب شدن فرآیند بهبودی را تسریع کند.
 • وعده‌ های کوچک و مکرر را ترجیح دهید. ممکن است از خوردن غذاهای بزرگ یا سنگین، مشکل داشته باشید. به جای آن ، غذاهای کوچک و مغذی را در طول روز تقسیم کنید.
 • در صورت داشتن هرگونه توصیه خاص از پزشک خود پیروی کنید. هر شخص و شرایط بعد از جراحی گوش ممکن است متفاوت باشد.

در نهایت ، بهتر است هرگز از مشاوره پزشک خود در مورد تغذیه بعد از جراحی گوش خودداری نکنید.

چه افرادی کاندیدا مناسب جراحی گوش هستند ؟

افرادی که کاندیدای مناسبی برای جراحی گوش هستند ، عبارتند از :

 • افرادی که مشکلات جدی ای در گوش هایشان دارند و نیاز به رفع آنها دارند ، مانند افرادی که دچار اختلالات شنوایی شده‌ اند و تمام راهکارهایی که با آنها سعی در بهبود کنندگی برده‌ اند نتیجه مطلوب نداشته است.
 • افرادی که مشکلات مکانیکی در گوش دارند ، مانند ترشحات بیش از حد از گوش ، عفونت ‌های مکرر گوش و وجود تومورها یا سیستم های غیرعادی در گوش.
 • افرادی که به ترمیم و بازسازی گوش بعد از آسیب ‌های جسمی یا تصادفات نیاز دارند.

نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید ، تشخیص درست و توصیه پزشک متخصص است. قبل از اقدام به هرگونه جراحی ، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و نظر و راهنمایی او را دریافت کنید.

چه پروسه هایی را می توان همزمان با جراحی گوش انجام داد ؟

پروسه‌ هایی که ممکن است همزمان با جراحی گوش انجام شوند ، به میزان جراحی و نوع اقدامات دیگر وابسته هستند. در برخی موارد ، جراحی گوش می ‌تواند با اقدامات دیگر ترکیب شود تا به بیمار کمک بیشتری شود. در زیر ، چند نمونه از پروسه‌ های ممکن همزمان با جراحی گوش ذکر شده است :

 • کاشت ایمپلنت کوچک : در برخی موارد ، ایمپلنت‌ های کوچکی می‌ توانند در همان زمان با جراحی گوش کاشته شوند. این ایمپلنت ‌ها ممکن است برای افراد با مشکلات شنوایی مفید باشند.
 • جراحی ریشه دندان : اگر دارای مشکلات دندانی مثل عفونت در ریشه دندان هستید ، ممکن است پزشک دندان ‌پزشکی جراحی ریشه دندان را همزمان با جراحی گوش اجرا کند.
 • جراحی پلاستیک صورت : در برخی موارد ، جراحی گوش می ‌تواند همراه با جراحی پلاستیک صورت صورت گیرد. این ممکن است به اصلاح شکل گوش ‌ها و یا بخش ‌های دیگر صورت کمک کند.
 • تزریق ژل یا بوتاکس : در برخی موارد ، تزریق ژل یا بوتاکس به منظور تغییر شکل گوش‌ها یا کمک به کاهش تنش می ‌تواند همزمان با جراحی گوش انجام شود.
 • آزمایش‌ های تشخیصی : بعضی از آزمایش‌های تشخیصی مانند تصویر برداری ممکن است در همان زمان با جراحی گوش انجام شوند تا به پزشک کمک کنند تا بهترین تصمیمات را برای درمان بیمار بگیرد.

باید توجه داشت که هر پروسه‌ای که همزمان با جراحی گوش اجرا می ‌شود ، باید با توجه به وضعیت خاص هر بیمار و توصیه پزشک انجام شود. مهم است که پیش از هر اقدامی با پزشک یا تیم درمانی خود مشورت کنید تا اطمینان حاصل شود که این اقدامات برای شما مناسب و ایمن هستند.