اعتماد به نفس بسیاری از افراد به دلیل گوشتی و بزرگ بودن بینی شان پائین است و این امر موجب ناراحتی شان می شود ؛ اما افراد به دلیل نگرانی های زیادی که ناشی از باورهای اشتباهی همچون احتمال برگشت پذیری فرم این نوع بینی دارد از جراحی بینی گوشتی خود امتناع می نمایند. در صورتی که شما نیز به این دلیل جراحی بینی ، جهت اصطلاح فرم  انجام نمی دهید ، پیشنهاد می دهیم در ادامه این مطلب با ما باشد. در این مطلب به طور کامل این موضوع را شفاف سازی می کنیم. ما در ذیل به ارائه توضیحات جامعی در رابطه با بینی های گوشتی و احتمال بازگشت پذیری آن ها پرداخته ایم.

 

جراحی بینی گوشتی

 

ساختار بینی گوشتی

  • بخش عمده بینی های گوشتی متشکل از غده های چربی ، پوست و چربی هستند و ساختمان غضروفی-استخوانی آن ها از استحکام بالایی برخوردار نیست. در عوض پره های بینی های گوشتی ضخیم و باز بوده و نوک آن در اغلب موارد پهن و گرد است.
  • به دلیل چرب تر بودن پوست آقایان و همچنین وجود هورمون های جنسی مردانه در آن ها ، بینی های گوشتی به طور معمول در آقایان بیشتر از خانم ها مشاهده می شود.
  • قسمت تحتانی بینی های گوشتی پهن تر و تیغه آن ها ضخیم بوده و همچنین ارتفاع تیغه بینی از کناره بلند است. اگر بخواهیم مثالی ملموس از بینی گوشتی خدمتتان معرفی کنیم ، بینی آفریقایی نمونه ای بارز و فوق العاده از بینی های گوشتی می باشد.

نحوه جراحـی بینی گوشتی

هدف اصلی از جراحی این نوع بینی، شکل دادن تیغه و نوک بینی و همچنین تا حد ممکن باریک کردن نیمه تحتانی آن است. همانطور که در فوق گفتیم ساختمان بینی گوشتی ضعیف است از همین رو دکتر مهدی بنائی تمام تلاش خود را به کار می گیرند که در حین جراحی و فرم دهی بخش زیادی از استخوان و غضروف های بینی برداشته نشود مگر در صورتی که بینی دارای قوز و برآمدگی باشد. در این بینی های گوشتی جهت جلوگیری از بازگشت پذیری فرم بینی ، ساختار غضروف مستحم شده و سپس تراشیده می شود. محم سازی غضروف همان مرحله ای است که از بازگشت فرم بینی جلوگیری می کند. در گذشته از آن جا که این مرحله انجام نمی شد ، بعد از مدتی به نوک بینی فشار وارد می شد و مجدد حالت افتاده پیدا می کرد ؛ اما امروزه چنین نخواهد بود.

 

جراحی بینی گوشتی - دکتر بنائی

تکنیک های جراحی بینی گوشتی 

  • کاهش چربی بافت نرم : جراح به منظور بهتر نشان دادن ویژگی های بینی به طور ماهرانه ای اقدام به کم و نازک کردن چربی های بافت نرم به خصوص چربی های نوک بینی می کند.
  • پیوند غضروف : به دلیل ضخامت زیاد پوست بینی ، مشخصه های بینی به خوبی قابل مشاهده نیستند به همین دلیل جراح بینی از پیوند غضروف یا همان گرافت گذاری برای هرچه بهتر نشان دادن ویژگی های نوک و پل بینی بهره می گیرد. این کار ظاهر بینی های گوشتی که دارای نوک ضعیف و رو به پایین هستند را بهبود بخشیده و موجب مستحکم شدن غضروف ضعیف بینی می شود.
  • کاهش تناسب اندازه بینی : چنانچه بین اسکلت و پوست بینی فاصله خیلی زیادی وجود داشته باشد احتمال ایجاد چربی اضافی زیاد خواهد بود. با ایجاد چربی اضافی، شکل بینی به طور نامطلوبی تغییر می کند که دکتر مهدی بنائی برای پیشگیری از بروز این مشکل از تکنیک های مخصوصی بهره می گیرد.
  • پشتیبانی ساختاری بینی : به دلیل زیاد بودن بافت های چربی و همچنین ضخیم بودن پوست بینی های گوشتی ، این نوع بینی دارای وزن زیادی است. به همین دلیل ساختار آن باید قوی و مستحکم باشد تا قادر به تحمل وزن بینی باشد.

در گذشته هیچ یک از اقدامات فوق برای جراحی بینی گوشتی استفاده نشده و فقط سایز بینی کمتر می شد که این امر موجب می شود تا فرم بینی بعد از مدتی به شکل اولیه خود بازگردد. اما امروزه و با بکارگیری تکنیک های فوق، احتمال برگشت پذیری بینی های گوشتی به صفر رسیده است.

 

جراحی بینی گوشتی - دکتر مهدی بنائی

تورم بینی بعد از جراحـی بینی گوشتی

به دلیل ویژگی های ساختاری بینی گوشتی ، بعد از جراحی ورم زیادی در این نوع بینی نسبت به بینی استخوانی _ که نوع دیگر بینی است _  بروز می نماید. همچنین به نسبت بینی های استخوانی ، زمان بیشتری برای فروکش کردن کامل تورم بینی های گوشتی نیاز است. البته با رعایت برخی نکات که در مقاله مراقبت های بعد از عمل بینی به آن ها اشاره کرده ایم می توانید به روند فروکش کردن تورم سرعت ببخشید.

 

 

جراحی بینی گوشتی با فرم طبیعی

عمل زیبایی بینی نه تنها بینی را دوباره شکل می دهد، بلکه تاثیر قابل ملاحظه ای نیز بر روی توازن ویژگی های صورت دارد. شکل دهی مجدد بینی شامل برداشتن قوز، باریک کردن نوک پهن، بالا کشیدن بینی آویزان، صاف کردن بینی کج، کاهش اندازه بینی و اصلاحات دیگر می باشد. بینی طبیعی یکی از فرم های بعد از جراحی است که بینی گوشتی را تنها به این شکل می توان فرم داد.

در جراحی بینی گوشتی با فرم طبیعی به چه مواردی توجه می شود؟

نسبت های صورت در یک حالت عمودی در نظر گرفته می شود، بطوریکه بینی در یک سوم صورت جا گرفته و یک سوم صورت به پیشانی و دو سوم باقی مانده آن به بخش پایینی صورت اختصاص داده می شود. در حالت افقی، پهنای صورت در قسمت پایه، باید شبیه فاصله بین چشم ها باشد. در طول جلسه مشاوره، در زمان ترسیم بینی توسط جراح، بیمار می تواند مشاهده کند که نسبت های بینی بعد از جراحی چگونه خواهد بود. تنها یک شکل بینی وجود ندارد که با تمام انواع صورت ها متناسب باشد. بینی باید با صورت بیمار هماهنگ باشد و جراح نهایت تلاش خود را به کار می گیرد تا بینی مناسب را برای هر بیمار بیابد. بهترین تحسین ، تعریف و تمجیدی که پزشک بعد از انجام جراحی از سوی بیمار خود دریافت می کند، شنیدن این جمله است” بینی جدید من، بسیار طبیعی بنظر می رسد، انگار از همان بدو تولد به همین شکل بوده است”.

 

 

دستیابی به نتایج طبیعی

بهترین روش برای دستیابی به نتیجه طبیعی، مطالعه نسبت های صورت بیمار قبل از جراحی می باشد. مشاوره اولیه با بیمار از اهمیت بالایی برخوردار است چون در این جلسه، پزشک دقیقاً ارزیابی می کند که بیمار به چه نتیجه ای دست خواهد یافت و به بیمار اجازه می دهد تا دریابد که آیا اهدافش منطقی و امکان پذیر است یا خیر. تکنیک استفاده شده برای دستیابی به نتیجه طبیعی ، در بیماران مختلف متفاوت است.

ریکاوری بعد از جراحی بینی گوشتی

روند رینوپلاستی، بر حسب نوع روند 1 تا 2 ساعت طول می کشد. اگر مشکل تنها به بخش بیرونی بینی مربوط باشد، یعنی بینی تنها به دلایل زیبایی تحت درمان قرار گرفته باشد، اجرای روند به زمان کمتری نیاز خواهد داشت.

نتایج نهایی بعد از جراحی بینی گوشتی چه مدت آشکار می شود؟

رینوپلاستی یک جراحی بسیار پیچیده است . بیمار می تواند به طور میانگین، بعد از یک سال نتیجه نهایی رینوپلاستی را بر روی بینی خود مشاهده کند. اگر بیمار قبلاً هم جراحی بینی گوشتی انجام داده باشد، زمان ریکاوری بیش از یک سال طول خواهد کشید.گاهی اوقات روش های مختلف از قبیل پیوند استخوان از بخش های دیگر بدن بر روی بینی باید انجام شود. در چنین موارد خاصی زمان ریکاوری طولانی تر خواهد بود.

مدت زمان جراحی بینی گوشتی چقدر طول می کشد؟

زمان مورد نیاز برای عمل بینی بستگی به نوع بینی ، نوع جراحی به روش باز یا بسته و به ویژه مهارت و تبحر بهترین جراح دارد. فرایند رینوپلاستی گوشتی به طور میانگین دو ساعت به زمان نیاز دارد لازم به ذکر است که این بازه زمانی در برخی موارد بیشتر و یا کمتر می شود که این میانگین تماما بسته به شرایط بینی و خواسته متقاضی جراحی می باشد. در زیر عوامل وابسته به این بازه زمانی را به طور مفصل توضیح داده ایم :

  • مدل بینی: عمل بینی های گوشتی عمدتا بیشترین زمان را به نسبت دماغ های استخوانی نیاز دارند
  • نوع مدل جراحی: انتخاب رینوپلاستی با استفاده از متد باز یا بسته بر مدت زمان انجام جراحی موثر است. در عمل های ترمیمی درصد تغییر مجدد نیز بر زمان مورد نیاز تاثیر گذار است.
  • مهارت جراح: واضح است که هر قدر پزشک با تجربه و ماهر باشد مدت زمان کمتری را برای انجام عمل بینی نیاز دارد.

هزینه عمل بینی گوشتی چقدر است؟

قیمت عمل بینی گوشتی از مدل استخوانی طبیعتا بیشتر است. به علت اینکه انجام این عمل نیاز به دقت و پیچیدگی بیشتری نسبت به رینوپلاستی بینی استخوانی دارد. مدل بینی گوشتی بخاطر وجود پوست ضخیم در ناحیه غضروف های بینی اغلب عمل سختی به حساب می آید. برای برآورد هزینه ها باید یکسری از عوامل موثر در قیمت جراحی بینی گوشتی را در نظر داشت. به عنوان مثال: کلینیک مد نظر از لحاظ جغرافیایی ، دستمزد جراح ، نوع روش انتخابی جراحی بینی گوشتی و میزان تغییرات ، همگی از دلایل موثر بر هزینه نهایی به حساب می ایند که فرد با دانستن مبلغ هر کدام از این ها می تواند به نسبت شرایط بینی خود ، هزینه نهایی را بدست آورد.