نکات و مراقبت های بعد از جراحی گوش

مراقبت های بعد از جراحی گوش : برای اینکه بهترین نتیجه از جراحی زیبایی گوش یا همان اتوپلاستی که هدف از انجام آن رفع ایرادات موجود در گوش ها می باشد برای تان حاصل شود، لازم است تا در کنار انتخاب یک پزشک خوب، اقدام به رعایت نکات و دستورالعمل هایی که پزشک در جلسه مشاوره خدمت تان شرح می دهند نموده و در انجام آن ها کوتاهی نکنید.

با توجه به میزان تاثیر این نکات مراقبتی در رضایت بخش بودن نتایج به دست آمده از این جراحی زیبایی ، ما در ذیل به تعدادی از مهم ترین آن ها اشاره کرده ایم.

 

 

پانسمان بعد از جراحی گوش

پزشک بلافاصله پس از به اتمام رسیدن جراحی ، پانسمانی را بر روی گوش ها قرار می دهد.  این پانسمان به منظور جایگزینی با هدبند یا سربند با صلاحدید پزشک پس از حدود 1 تا 7 روز از روی گوش ها برداشته می شود؛ حفظ گوش ها در موقعیت جدید و محافظت از آن ها وظیفه اصلی این هدبند می باشد.

لازم به ذکر است که اگر هدف از جراحی گوش ، عقب کشیدن گوش ها باشد ضرورت استفاده از این هدبند یا سربند دو چندان می گردد.

برای مدت زمان 2 تا 4 هفته که زمان دقیق به پزشک بستگی دارد، باید به طور مداوم و همیشگی از سربند استفاده کرده و بیمار پس از این مدت زمان مجاز است که روزها از هدبند استفاده نکرده و آن را فقط شب ها بر روی گوش های خود قرار دهد.

تغذیه بعد از جراحی گوش

تغذیه تاثیر زیادی بر روند بهبودی شما دارد از همین رو:

 

مراقبت های بعد از جراحی گوش

 

در روزهای ابتدایی از خوردن غذاهای سفت خودداری نموده و غذاهای نرم و آبکی همچون سوپ و فرنی میل کنید؛ هضم مواد غذایی سفتی همچون هویج و ته دیگ نیاز به جویده شدن بیش از حد آن ها دارد. از طرفی عمل جویدن توسط فک بالا که قسمت انتهایی آن به گوش ها متصل است انجام می شود. لذا حرکات زیاد و شدید آن می تواند منجر به شدت یافتن ورم بروز یافته در گوش ها و ایجاد فشار در آن ها شود.

ادویه جات و همچنین سدیم موجود در نمک تاثیر بسزایی در تشدید ورم گوش ها دارد. لذا از خوردن غذاهایی که حاوی مقدار زیادی از این مواد هستند همچون فست فودها، بپرهیزید.

برای کمک به بهبودی خود، به میزان زیاد مواد حاوی فیبر زیاد و همچنین آب و آبمیوه های تازه و طبیعی میل کنید.

نحوه خوابیدن بعد از جراحی گوش

طرز خوابیدن از جمله مواردی است که اگر درست انجام شود موجب جلوگیری از تشدید کبودی و تورم بروز یافته در گوش ها که از عوارض طبیعی این جراحی زیبایی هستند می شود.

خوابیدن به حالت طاقباز و به پشت بهترین وضعیت برای خوابیدن بعد از جراحی زیبایی گوش می باشد. زیرا در این موقعیت به گوش ها فشاری وارد نشده و در نتیجه آسیب نخواهند دید.

قرار گرفتن سر نسبت به سطح بدن نیز موجب می شود تا ورم و کبودی سریع تر فروکش کرده و تنفس راحت تر انجام شود. لذا هنگام خوابیدن و همچنین دراز کشیدن در زیر سرتان دو بالشت بگذارید.

دیگر مراقبت های بعد از جراحی گوش :

  • تا زمانی که بهبودی کامل برای تان حاصل نشده، اقدام به مصرف دخانیات و نوشیدنی های حاوی الکل نکنید.
  • طی مدت زمان تعیین شده توسط پزشک اقدام به انجام فعالیت های پرفشار و سنگین نکنید؛ گردش خون با انجام چنین فعالیت هایی افزایش یافته و در نتیجه ورم گوش های تان تشدید می شود.
  • اقدام به جابجایی اجسام سنگین، ورزش های طاقت فرسا و انداختن سر به سمت پائین نکنید.
  • برای جلوگیری از ایجاد فشار در گوش ها، از پوشیدن لباس های یقه دار خودداری کرده و از لباس های دکمه دار استفاده نمایید.
  • به هیچ عنوان برای مدت زمان طولانی در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرید و غیره.