درباره جراحی گوش بیشتر بدانید:

جراحی گوش که در اصطلاح پزشکی از آن با اتوپلاستی یاد شده و بسیاری از افراد نیز آن را با این نام می شناسند از جمله جراحی های زیبایی پرطرفدار است که هدف از انجام آن برطرف کردن و اصلاح عیوب مادرزادی گوش همچون برآمده، تا به تا یا بیش از اندازه بزرگ بودن آن می باشد.

البته باید بگوییم که با انجام این عمل جراحی می توان بسیاری از بدشکلی هایی که در اثر آویزان کردن گوشواره های سنگین یا حوادثی همچون تصادف در گوش های فرد ایجاد شده است را نیز رفع نمود.

 

جراحی گوش

 

آیا من کاندید مناسبی برای اتوپلاستی هستم؟

این سوالی است که در ذهن همه افرادی که نیاز به جراحی زیبایی گوش در خود احساس می کنند نقش می بخشد. در پاسخ باید بگوییم که انجام یا عدم انجام اتوپلاستی کاملاً به نظر شخصی و سلیقه بیمار بستگی داشته و بهترین نتایج از آن زمانی حاصل می شود که بیمار با یک پزشک متبحر و مجرب مشورت نماید.

یک پزشک خوب نیازهای شما یا فرزندتان را به دقت مورد بررسی قرار داده و بهترین روش اتوپلاستی را به شما پیشنهاد می کند.

 • از جمله شرایطی که کودکان باید برای اتوپلاستی داشته باشند عبارتنداز:
 1. به بیماری های روحی ابتلا نداشته و از نظر جسمی هم در سلامت کامل به سر می برند.
 2. کودکانی که به عفونت های شدید گوش ابتلا ندارند.
 3. قادر به دنبال کردن دقیق دستورالعمل های پزشک بوده و با ایشان همکاری لازم را دارند.
 4. توانایی بیان کردن احساسات خود را دارند.
 • بزرگسالان و افراد بالغ نیز باید دارای شرایط ذیل باشند:
 1. هیچ نوع بیماری از جمله عفونت، سلامتی بیماران را تهدید نکرده و وضعیت پزشکی آن ها به نحوی می باشد که اختلالی در روند بهبودی شان ایجاد نمی کند.
 2. اهداف مشخصی از انجام این جراحی زیبایی داشته و قادر به بیان واضح آن ها هستند.
 3. انتظارات معقولی از نتیجه اتوپلاستی داشته و دیدگاه مثبتی از این جراحی زیبایی دارند.

 

جراحی گوش

 

بهترین زمان برای انجام اتوپلاستی

این جراحی زیبایی در هر سنی که انجام شود با نتایج بسیار درخشانی برای بیمار همراه خواهد بود اما به دلیل انعطاف بیشتر گوش در سنین پایین تر، هرچه جراحی زودتر و در سن پایین تری صورت گیرد نتایج مطلوب تری خواهد داشت.

بهترین سن برای انجام اتوپلاستی بعد از 6 سالگی می باشد. زیرا در این زمان گوش به اندازه کافی رشد نموده و تاب جراحی را دارد.

جراحی زیبایی گوش چگونه انجام می شود؟

این جراحی در بیشتر مواقع تحت بی حسی موضعی و در برخی موارد نیز تحت بیهوشی عمومی انجام می شود که انتخاب هریک از این روش ها بسته به وضعیت بیمار و سلامت خود بیمار صورت می گیرد.

پزشک ابتدا برای اعمال تغییرات لازم و اصلاح مشکلات، اقدام به ایجاد برش یا برش های لازم در پشت لاله گوش و شیار گوشی نموده و بدین ترتیب به غضروف های آن دسترسی پیدا می کند.

سپس به طور مثال در صورت برجسته بودن گوش، غضروف آن را کاهش داده و بدین ترتیب آن را به سمت سر می خواباند.

پزشک برای نگه داشتن و ثابت کردن گوش در موقعیت جدید از بخیه های دائمی بهره می گیرد.

انتخاب یک پزشک خوب

انتخاب جراح بر اساس کیفیت، آموزش و تجربه است. معیار خود را هزینه عمل قرارندهید. پزشکی را انتخاب کنید که دوره های فوق تخصصی جراحی زیبایی را گذرانده است.

برد تخصصی جراحی زیبایی و مهارت کافی در این زمینه را دارد.

اعضای انجمن جراحی پلاستیک زیبایی با تجربه و واجد شرایط برای انجام جراحی زیبایی هستند.

سازمان نظام پزشکی ماخذ معتبری در تایید صلاحیت جراح است.

سپس جلسه مشاوره ای را تعیین کنید. پس از انتخاب متخصص زیبایی، جلسه مشاوره داشته باشید.

جراح شما را به عنوان کاندیدای جراحی، فرم، اندازه و محل قرارگیری گوش را ارزیابی می کند تا مشخص کند چه نوع تغییراتی ممکن است لازم باشد.

همچنین ممکن است از گوش و صورت شما عکس بگیرد تا به بررسی بیشتر تناسبات صورت شما کمک کند. درمان های جایگزین و اضافی نیز ممکن است در نظر گرفته شود.

باید سابقه پزشکی، جراحی های قبلی، شرایط پزشکی گذشته وحال، حساسیت های دارویی و غذایی خود را به طور کامل در اختیار پزشک قراردهید.

 

جراحی گوش

 

انواع اتوپلاستی :

جراحی بسته به فرم گوش و خواسته بیمار انواع مختلفی دارد :

 1. برجسته سازی گوش : گوش کاملاً رشد نکرده است و بیمار گوش کوچکی دارد. در این صورت جراحی را برای افزایش اندازه گوش خارجی خود انتخاب می کنند.
 2. سنجاق زدن گوش: شامل نزدیك كردن گوش به سر است و به افرادی پیشنهاد می شود که گوش آن ها از برجستگی سر برآمده تر است.
 3. کاهش گوش یاماکروتیا: گوش ها بزرگتر از حد طبیعی باشد. این افراد می توانند جراحی را برای کاهش اندازه گوش خود انجام دهند.

عوارض جراحی زیبایی گوش چیست؟

این جراحی زیبایی ایمن بوده و در صورتی که توسط پزشکی مجرب و حاذق صورت بگیرد هیچ عارضه ای را برای فرد به دنبال نخواهد داشت. اما به طور کلی همه جراحی ها با یکسری عوارض عمومی همراه هستند که اتوپلاستی از این قاعده مستثنا نیست.

 

از جمله عوارض طبیعی و موقت این عمل جراحی می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • تورم
 • درد
 • عفونت
 • بی حسی موقتی گوش
 • ماندگاری جای زخم ؛ جای زخم به مرور زمان کمرنگ می شود اما عارضه نگران کننده ای نیست زیرا همانطور که گفتیم برش ها معمولا در محل هایی ( پشت لاله گوش و ناحیه شیارگوشی) ایجاد می شوند که از دید دیگران مخفی می باشد.

آمادگی پیش از جراحی گوش :

 • بهترین کاری که می توانید برای آماده شدن برای جراحی انجام دهید حفظ نگرش مثبت در هفته ها و روزهای منتهی به عمل است. می تواند به طور چشمگیری واکنش بدن نسبت به جراحی و نتایج را بهبود بخشد.
 • همانند هر عمل جراحی، باید اقداماتی در هفته های منتهی به عمل برای اطمینان از بهبودی سریع و بدون عارضه انجام دهید.
 • دو هفته قبل و بعد از عمل، داروهای رقیق کننده خون که خونریزی و کبودی را افزایش می دهند شامل داروهای حاوی آسپرین، ایبوپروفن، ویتامین ای، داروهای ضد التهاب غیر استروییدی مانند ادویل، ناپروسین استفاده نکنید.
 • استفاده از استامینوفن برای تسکین درد بی خطرترین داروی مسکن است. اما بهتر است با پزشک خود صحبت کنید.
 • نیمه شب قبل از جراحی نباید چیزی بخورید یا بنوشید. افراد سیگاری باید تمام تلاش خود را انجام دهند تا سیگار را ترک کنند. اگر روز قبل از جراحی بیمار هستید یا تب دارید، با مطب تماس بگیرید.
 • در روز جراحی، باید موهای خود را با شامپو و نرم کننده بشویید اما از محصولات مراقبت مو خودداری کنید. باید لباسی بپوشید که با گوش تماس نداشته باشد. بهتر است لباس های جلو باز بپوشید.

 

جراحی گوش

 

مراقبت های بعد از جراحی گوش

 • لازم است از سربندی استفاده کنید که گوش ها را بپوشاند. سربند گوش ها را در برابر عوامل محیطی و بروز عفونت محافظت می کند.
 • باید از خوابیدن به پهلو خودداری کنید زیرا این امر می تواند به منطقه درمان آسیب برساند. بالا نگه داشتن سر در کاهش تورم بسیار مهم است.
 • از ورود آب به گوش جلوگیری کنید؛ هنگام استحمام کلاه دوش بگذارید.
 • از دمیدن در بینی پرهیزکنید.
 • با دهان باز عطسه کنید. از مکان های شلوغ و افراد بیمار خودداری کنید. سرماخوردگی می تواند خطر ابتلا به عفونت گوش را افزایش دهد.
 • ممکن است احساس کنید گوش شما از مایع پر شده است. صدای کلیک یا سایر صداها را در گوش خود بشنوید. این علائم معمولاً خفیف بوده و پس از چند روز بهبود می یابد.

هزینه جراحـی گوش

فاکتورهای متعددی در تعیین هزینه دقیق اتوپلاستی نقش دارند که یکی از آن ها میزان ایرادات گوش و نوع ایرادات می باشد. به همین دلیل هم هست که قبل از معاینه و بررسی بیمار نمی توان هزینه دقیقی را برای ایشان مشخص نمود.

نکته ای که باید در رابطه با اتوپلاستی در نظر داشته باشید این است که چون هدف از انجام آن زیبایی است بیمه هزینه آن را متقبل نمی شود. این در حالی است که همه هزینه های لازم برای برطرف کردن یک نقص عملکردی موجود در گوش توسط بیمه پرداخت می شود.