هر آنچه باید در مورد جراحی بینی بدانید:

جراحی بینی از جمله محبوب ترین جراحی های زیبایی است که با اصلاح وضعیت استخوان ها و غضروف ها ، نواقصی که ظاهر بینی را تحت تاثیر قرار داده اند برطرف نموده و بدین ترتیب نه تنها ظاهر خود بینی بلکه کل چهره را بهبود می بخشد.

جراحی زیبایی بینی یا همان رینوپلاستی روشی بسیار موثر و کم خطر برای افرادی است که از ظاهر و اندازه بینی خود ناراضی بوده و خواستار اصلاح این موارد هستند.

چنانچه این جراحی زیبایی ، توسط پزشکی متبحر و مجرب انجام شود نتایج درخشانی به همراه داشته و با بهبود توازن اجزای صورت، موجب افزایش اعتماد به نفس افراد می شود.

 

جراحی بینی

 

جراحی درمانی بینی

لازم به ذکر است که این جراحی علاوه بر رفع مشکلاتی که ظاهر بینی را تحت تاثیر قرار داده اند، همچنین موجب برطرف شدن و درمان مشکلاتی که عملکرد بینی و به دنبال آن تنفس فرد را با مشکل مواجه کرده اند نیز می شود.

از جمله این مشکلات می توان به انحراف و پولیپ بینی اشاره کرد.

افراد مناسب جراحـی بینی

هدف بیشتر افراد از انجام این عمل جراحی ، تغییر شکل بینی بوده و درصد بسیار کمتری هستند که با هدف رفع آسیب دیدگی های قبلی و نقوص ساختاری به جراحان بینی مراجعه می نماید.

 

جراحی بینی

 

ما در ذیل به شرایطی که افراد را به کاندیدای مناسبی از این عمل جراحی مبدل می سازد اشاره نموده ایم:

 • افرادی که ایرادات بینی شان واقعی بوده و به علت ابتلا به اختلالاتی همچون وسواس ، از بینی بدون ایرادشان ایرادگیری نمی کنند؛ این افراد حتی بعد از جراحی بینی و با وجود موفقیت آمیز بودن نتیجه نیز ممکن است از بینی خود ایراد بگیرند.
 • اشخاصی که هم از نظر روحی و هم از نظر جسمی سالم بوده و در شرایط مطلوبی به سر می برند.
 • افرادی که از ریسک ها و خطرات این عمل جراحی درک صحیحی دارند.
 • اشخاصی که نوع بینی خود را می شناسند و کاملاً بر این موضوع واقف هستند که جراحی بینی شبیه به خمیر بازی نیست که مدلی را به جراح بینی نشان داده و عین همان را تحویل بگیرند. از همین رو از پزشک خود انتظارات منطقی دارند؛ بینی عضو حساسی است که در هر فرد ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد که این ویژگی های موجب ایجاد محدودیت هایی در فرم دهی بینی می شوند.
 • افرادی که قادر به پرداخت هزینه جراحی بینی که اعم از هزینه بیمارستان، داروها، آزمایشات، عکسبرداری ها و دستمزد پزشک می باشد هستند.
 • اشخاصی که توقعات مشخصی از جراحی بینی داشته و قادر هستند این توقعات را به طور شفاف با پزشک خود در میان بگذارند.
 • افرادی که به مصرف دخانیات و نوشیدنی های حاوی الکل اعتیاد ندارند.
 • خانم هایی که باردار نبوده و در دوران شیردهی قرار ندارند.

افرادی که ایده آل گرا و کمال طلب نیستند:

نکته ای که افراد باید در رابطه با جراحی بینی بدانند این است که جراحان بینی به هیچ وجه وعده یک بینی بی نقص مطلق را به افراد نمی دهند زیرا جراحی موجب بهبود نسبی بینی می شود.

در برخی موارد با افرادی مواجه می شویم که همه تغییرات مثبت بینی و نتایج درخشان آن را نادیده گرفته و به نقص کوچکی که دیگران با دقت زیاد نیز به آن پی نمی برند چسبیده ، کام خود و جراح شان را تلخ می کنند. بدیهی است که جراحی بینی به هیچ عنوان برای چنین اشخاصی مناسب نیست.

 

جراحی بینی

 

ایرادات قابل رفع با جراحـی زیبایی بینی

از جمله نواقص و ایرادات ظاهری بینی که با جراحی قابل رفع هستند عبارتنداز:

 • وجود قوز بر روی قسمت پل بینی
 • پهن بودن یا بزرگ بودن بیش از اندازه بینی
 • افتادگی نوک بینی یا در اصطلاح عقابی بودن بینی
 • زیادی سربالا بودن نوک یا در اصطلاح خوکی بودن بینی
 • بیش از اندازه بزرگ یا کوچک بودن سوراخ های بینی
 • کوچک بودن بیش از حد بینی در قیاس با دیگر اجزای صورت
 • نامتقارن یا تا به تا بودن سوراخ های بینی
 • کج بودن یا انحراف ظاهری بینی و غیره.

انواع بینی

بینی افراد را با توجه به ویژگی های ساختاری آن ها به دو نوع استخوانی و گوشتی تقسیم می نمایند که در ذیل توضیحات مختصری را در این رابطه ارائه داده ایم:

 1. بینی استخوانی : ساختمان این نوع بینی متشکل است از ساختار غضروفی-استخوانی مستحکم، پوست نازک و بافت های چربی زیرپوستی که تمامی این ویژگی ها موجب می شود فرم دهی این نوع بینی راحت از بینی گوشتی بوده و در بیشتر موارد با نتایج درخشان تری همراه باشد.
 2. بینی گوشتی : ویژگی های این نوع بینی دقیقاً برعکس بینی استخوانی است. بدین معنی که پوست آن ضخیم، میزان بافت های زیرپوستی آن زیاد و ساختار غضروفی-استخوانی آن از استحکام کمی برخوردار می باشد. تمامی این ویژگی ها جراحـی بینی را برای متخصص گوش و حلق و بینی سخت کرده و موجب می شوند تا نتوان بینی گوشتی را به فرم فانتزی که یکی از انواع فرم های بینی بعد از جراحـی می باشد شکل داد.

 

 

جراحی بینی استخوانی

بینی استخوانی دارای ساختاری شبیه به یک هرم می باشد. بینی های استخوانی دارای پوست نازک تری در مقایسه با بینی های گوشتی می باشند و در مقایسه با بینی های گوشتی، از انعطاف پذیری بیشتری برخوردارند. بنابراین تغییر شکل دادن بینی های استخوانی برای جراح، آسان تر بوده و نتایج نهایی جراحی این نوع بینی ها اغلب بهتر است. یک جراح خوب می تواند با جراحی مشکلات بینی را رفع نماید. در جراحی بینی های استخوانی، جراح بر روی پل بینی تمرکز می نماید. نوع و انعطاف پذیری پوست، نقش مهمی در جراحی دارند. بر حسب نوع بینی، جراح می تواند غضروف را کاهش یا افزایش دهد.

درجه کشش پوست فاکتور مهم دیگری است که باید در جراحی بینی مد نظر قرار داده شود، در حالی که در بینی های گوشتی کشش پوست چندان زیاد نبوده و در نتیجه جراحی بینی در بینی های گوشتی تاثیر کمتری را بر جای می گذارد. بنابراین اگر بینی شما گوشتی است و قصد انجام جراحی بینی خود را دارید، بهتر است یک جراح بسیار مجرب و ماهر را بیابید.

چگونه می توان قوز بینی را درمان کرد؟

رایج ترین روش برای برداشتن قوز بینی استخوان برداری (اوستئوتوم) نام دارد. اوستئوتوم یک قلم جراحی شبیه به ابزاری برای برش دادن استخوان است که در زیر پوست وارد می شود و به آرامی قوز اضافی بینی را برش می دهد. وقتی قوز بینی کاهش پیدا کرد، کل انحنای بینی با یک فیلر پزشکی اصلاح می شود.

پل بینی پهن

یکی از بارزترین مشکلات بینی، پهن بودن پل بینی خصوصاً از نمای جلو می باشد. این پهنای نامطلوب، معمولاً توسط تکنیکی به نام اوستئوتومی قابل درمان می باشد. این روش شامل ایجاد شکستگی های قابل کنترل در بینی و کشیدن بینی به موقعیت رو به داخل و خلق یک بینی باریک می باشد.

 

 

اوستئوتومی چگونه انجام می شود؟

اوستئوتومی، با یک قلم پزشکی به نام اوستئوتومی انجام می شود. با استفاده از این ابزار برش های قابل کنترلی در استخوان بینی ایجاد می شود تا قابلیت تحرک کافی برای تغییر موقعیت در آن فراهم شود.

اوستئوتومی معمولاً بعد از برداشتن قوز بینی انجام می شود، حتی اگر قوز بینی قبل از جراحي پهن به نظر نرسد.

بینی کج

یکی از دشوارترین موارد در حین جراحی صاف کردن بینی کج می باشد. فاکتورهای متعددی در این جراحی دخیل بوده و آن را به یک جراحی چالش برانگیز تبدیل می نماید.

اولین فاکتور این است که گاهی استخوان به موقعیت قبل از جراحی خود بازمی گردد.

دومین فاکتور قرار دادن بینی کج در یک ساختار نامتقارن است. این به معنی دشوار بودن یافتن خط مستقیم برای قرار دادن بینی جدید در آن موقعیت می باشد.

جراحی بینی چگونه می تواند بینی کج را درمان کند؟

در بسیاری از موارد جراحی بینی تنها برای بهبود شکل ظاهری بینی و تقارن صورت انجام نمی شود. یک بینی کج نه تنها بر روی تقارن صورت تاثیرمی گذارد، بلکه می تواند باعث بروز بسیاری از مشکلات تنفسی شود.

 • برای درمان بینی کج آیتم های زیر باید در نظر گرفته شود:
 1. اگر شما جراحی بيني را برای درمان انسداد مجاری عبور هوا در بيني یا بازیابی عملکرد نرمال تنفس انجام می دهید، این جراحی سپتورینوپلاستی نامیده می شود.
 2. اگر می خواهید جراحی بيني را برای درمان مشکلات فوق و در عین حال کوچک کردن بيني خود انجام دهید، این جراحی دشوارتر خواهد بود.
 3. جراحی بینی را می توان برای درمان انحراف های مادرزادی در بینی و نیز انحراف های ناشی از آسیب دیدگی مثل بینی شکسته انجام داد.
 4. یک بینی کج می تواند در اثر اختلالات رشدی ایجاد شود که در طول دوران کودکی و بزرگسالی تداوم داشته است.

جراحـی بینی استخوانی را می توان تحت بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام داد. تکنیک های مختلفی برای کاهش پهنای استخوان بینی وجود دارد. رایج ترین روش برش استخوان های جانبی و حرکت دادن آن ها به سمت داخل بینی می باشد. شما باید حداقل به مدت 1 تا 3 هفته بعد از جراحی، از اسپلینت بيني استفاده کنید. کبودی و تورم معمولاً یک هفته بعد از جراحی ماندگار است. زمان ریکاوری بر حسب ویژگی های جراحـی بين 1 تا 2 هفته متغیر بوده و نتایج جراحـی در حدود 1 تا 3 ماه بعد از جراحی نمایان می شود.

 

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی

دو عامل در دستیابی به بهترین نتیجه از جراحی بینی تاثیر بسیار زیادی دارند؛ یکی انتخاب بهترین و مجرب ترین جراح بینی و دیگری رعایت مراقبت های بعد از جراحی بینی .

هرچند که دکتر مهدی بنائی ، جراح بینی ارومیه و جراح بینی کرج پیش از جراحی و در جلسه مشاوره ای که برای تان ترتیب می بینند تمام این نکات و دستورالعمل ها را خدمت تان توضیح خواهند داد ولی ما نیز به دلیل میزان اهمیت این مراقبت ها در رضایت بخش بودن نتیجه، تعدادی از آن ها را در ذیل آورده ایم.

مهم ترین نکات مراقبتی بعد از جراحی بینی عبارتنداز:

 • به هیچ عنوان به مدت 4 ساعت بعد از جراحی چیزی نخورید و نیاشامید حتی آب
 • بعد از 4 ساعت شما فقط مجاز به نوشیدن مقدار کمی آب یا آبمیوه طبیعی و تازه هستید.
 • اغلب بیماران در صورتی که مشکل خاصی نداشته باشند همان روز از بیمارستان یا کلینیک ترخیص می شوند؛ لازم است تا شخصی شما را در روز جراحی همراهی کرده و پس از ترخیص به منزل برساند. زیرا شما به مدت چند روز تحت تاثیر ماده بیهوشی هستید و قادر به رانندگی نخواهید بود.
 • توصیه دکتر مهدی بنائی به بیماران خود این است که در روزهای ابتدایی که بینی هنوز به خوبی در موقعیت جدید خود ثابت نشده است اقدام به خوردن مواد غذایی سفت همچون هویج نکرده و در عوض غذاهای نرم و آبکی همچون سوپ میل نمایند؛ برای اینکه غذاهای سفت به خوبی هضم شوند نیاز است تا به میزان زیاد جویده شوند. از آنجایی که طی عمل جویدن فک بالا که به بینی متصل است به شدت تکان می خورد امکان تشدید تورم و تحت تاثیر قرار گرفتن فرم بینی وجود خواهد داشت.
سایر مراقبت های بعد از جراحی بینی عبارتنداز:
 • بروز مقداری تورم، کبودی و التهاب که میزان آن از فردی به فرد دیگر متفاوت می باشد امری بسیار طبیعی است.
 • کبودی معمولاً طی 2 هفته به طور کامل فروکش می کند که برای کاهش هرچه سریع تر آن می توانید از کرم آرنیکا استفاده کرده، آب کرفس و آب آناناس بنوشید.
 • برای ایجاد تسریع در روند فروکش کردن تورم به مدت 3 روز و هر نیم ساعت یکبار، هر بار به مدت 15 دقیقه بر روی بینی تان کمپرس سرد قرار داده و در 3 روز بعدی همین کار را با کمپرس گرم انجام دهید.
 • از استراحت مطلق بیشتر از 24 ساعت اولیه، خودداری نمایید زیرا موجب لخته شدن خون در پاها و بروز یبوست در شما می شود.
 • سرتان را به سمت پایین خم نکنید.
 • برای حداقل 2 ماه از عینک استفاده نکرده، نوشیدنی های حاوی الکل، دخانیات و داروهای رقیق کننده خون استفاده نکنید.
 • حتماً طبق آموزش های داده شده بر روی بینی تان چسب بزنید.