هر آنچه باید در مورد جراحی بینی گوشتی بدانید:

جراحی بینی گوشتی : اعتماد به نفس بسیاری از افراد به دلیل گوشتی و بزرگ بودن بینی شان پائین بوده و این امر موجب ناراحتی شان می شود اما به دلیل نگرانی های زیادی که ناشی از باورهای اشتباهی همچون احتمال برگشت پذیری فرم این نوع بینی دارند از جراحی کردن آن امتناع می نمایند.

ما در ذیل به ارائه توضیحات جامعی در رابطه با بینی های گوشتی و احتمال بازگشت پذیری آن ها پرداخته ایم.

 

جراحی بینی گوشتی

 

ساختار بینی گوشتی

بخش عمده بینی های گوشتی متشکل از غده های چربی ، پوست و چربی بوده و ساختمان غضروفی-استخوانی آن ها از استحکام بالایی برخوردار نمی باشد. در عوض پره های بینی های گوشتی ضخیم و باز بوده و نوک آن در اغلب موارد پهن و گرد است.

به دلیل چرب تر بودن پوست آقایان و همچنین وجود هورمون های جنسی مردانه در آن ها، بینی های گوشتی به طور معمول در آقایان بیشتر از خانم ها مشاهده می شود.

قسمت تحتانی بینی های گوشتی پهن تر و تیغه آن ها ضخیم بوده و همچنین ارتفاع تیغه بینی از کناره بلند می باشد. اگر بخواهیم مثالی ملموس از بینی گوشتی خدمت تان معرفی کنیم، بینی آفریقایی نمونه ای بارز و فوق العاده از بینی های گوشتی می باشد.

نحوه جراحـی بینی گوشتی

هدف اصلی از جراحی این نوع بینی، شکل دادن تیغه و نوک بینی و همچنین تا حد ممکن باریک کردن نیمه تحتانی آن می باشد.

همانطور که در فوق گفتیم ساختمان بینی گوشتی ضعیف است از همین رو دکتر مهدی بنائی تمام تلاش خود را به کار می گیرند تا در حین جراحی و فرم دهی بخش زیادی از استخوان و غضروف های بینی برداشته نشود مگر در صورتی که بینی دارای قوز و برآمدگی باشد.

 

جراحی بینی گوشتی

 

از جمله تکنیک هایی که برای جراحی کردن بینی های گوشتی مورد استفاده قرار می گیرد عبارتنداز:

  • کاهش چربی بافت نرم : جراح به منظور بهتر نشان دادن ویژگی های بینی به طور ماهرانه ای اقدام به کم و نازک کردن چربی های بافت نرم به خصوص چربی های نوک بینی می کند.
  • پیوند غضروف : به دلیل ضخامت زیاد پوست بینی ، مشخصه های بینی به خوبی قابل مشاهده نیستند به همین دلیل جراح بینی از پیوند غضروف یا همان گرافت گذاری برای هرچه بهتر نشان دادن ویژگی های نوک و پل بینی بهره می گیرد. این کار ظاهر بینی های گوشتی که دارای نوک ضعیف و رو به پایین هستند را بهبود بخشیده و موجب مستحکم شدن غضروف ضعیف بینی می شود.
  • کاهش تناسب اندازه بینی : چنانچه بین اسکلت و پوست بینی فاصله خیلی زیادی وجود داشته باشد احتمال ایجاد چربی اضافی زیاد خواهد بود. با ایجاد چربی اضافی، شکل بینی به طور نامطلوبی تغییر می کند که دکتر مهدی بنائی برای پیشگیری از بروز این مشکل از تکنیک های مخصوصی بهره می گیرد.
  • پشتیبانی ساختاری بینی : به دلیل زیاد بودن بافت های چربی و همچنین ضخیم بودن پوست بینی های گوشتی ، این نوع بینی دارای وزن زیادی است. به همین دلیل ساختار آن باید قوی و مستحکم باشد تا قادر به تحمل وزن بینی باشد.

در گذشته هیچ یک از اقدامات فوق برای جراحی بینی های گوشتی استفاده نشده و فقط سایز بینی کمتر می شد که این امر موجب می شود تا فرم بینی بعد از مدتی به شکل اولیه خود بازگردد. اما امروزه و با بکارگیری تکنیک های فوق، احتمال برگشت پذیری بینی های گوشتی به صفر رسیده است.

تورم بینی بعد از جراحـی بینی گوشتی

به دلیل ویژگی های ساختاری بینی گوشتی ، بعد از جراحی ورم زیادی در این نوع بینی نسبت به بینی استخوانی _ که نوع دیگر بینی است _  بروز می نماید. همچنین به نسبت بینی های استخوانی ، زمان بیشتری برای فروکش کردن کامل تورم بینی های گوشتی نیاز است. البته با رعایت برخی نکات که در مقاله مراقبت های بعد از جراحی بینی به آن ها اشاره کرده ایم می توانید به روند فروکش کردن تورم سرعت ببخشید.

 

 

جراحی بینی طبیعی

جراحی بینی نه تنها بینی را دوباره شکل می دهد، بلکه تاثیر قابل ملاحظه ای نیز بر روی توازن ویژگی های صورت دارد. شکل دهی مجدد بینی شامل برداشتن قوز، باریک کردن نوک پهن، بالا کشیدن بینی آویزان، صاف کردن بینی کج، کاهش اندازه بینی و اصلاحات دیگر می باشد. بینی طبیعی یکی از فرم های بعد از جراحی است که بینی گوشتی را تنها به این شکل می توان فرم داد.

چگونه بینی طبیعی قابل دستیابی می باشد؟

نسبت های صورت در یک حالت عمودی در نظر گرفته می شود، بطوریکه بینی در یک سوم صورت جا گرفته و یک سوم صورت به پیشانی و دو سوم باقی مانده آن به بخش پایینی صورت اختصاص داده می شود.

در حالت افقی، پهنای صورت در قسمت پایه، باید شبیه فاصله بین چشم ها باشد. در طول جلسه مشاوره، در زمان ترسیم بینی توسط جراح، بیمار می تواند مشاهده کند که نسبت های بینی بعد از جراحی چگونه خواهد بود.

تنها یک شکل بینی وجود ندارد که با تمام انواع صورت ها متناسب باشد. بینی باید با صورت بیمار هماهنگ باشد و جراح نهایت تلاش خود را به کار می گیرد تا بینی مناسب را برای هر بیمار بیابد.

بهترین تحسین ، تعریف و تمجیدی که پزشک بعد از انجام جراحی از سوی بیمار خود دریافت می کند، شنیدن این جمله است” بینی جدید من، بسیار طبیعی بنظر می رسد، انگار از همان بدو تولد به همین شکل بوده است”.

 

 

دستیابی به نتایج طبیعی

بهترین روش برای دستیابی به نتیجه طبیعی، مطالعه نسبت های صورت بیمار قبل از جراحی می باشد. مشاوره اولیه با بیمار از اهمیت بالایی برخوردار است چون در این جلسه، پزشک دقیقاً ارزیابی می کند که بیمار به چه نتیجه ای دست خواهد یافت و به بیمار اجازه می دهد تا دریابد که آیا اهدافش منطقی و امکان پذیر است یا خیر. تکنیک استفاده شده برای دستیابی به نتیجه طبیعی ، در بیماران مختلف متفاوت است.

ریکاوری بعد از جراحی بینی

روند رینوپلاستی، بر حسب نوع روند 1 تا 2 ساعت طول می کشد. اگر مشکل تنها به بخش بیرونی بینی مربوط باشد، یعنی بینی تنها به دلایل زیبایی تحت درمان قرار گرفته باشد، اجرای روند به زمان کمتری نیاز خواهد داشت.

نتایج نهایی بعد از چه مدت آشکار می شود؟

رینوپلاستی یک جراحی بسیار پیچیده است . بیمار می تواند به طور میانگین، بعد از یک سال نتیجه نهایی رینوپلاستی را بر روی بینی خود مشاهده کند. اگر بیمار قبلاً هم جراحی بینی انجام داده باشد، زمان ریکاوری بیش از یک سال طول خواهد کشید.

گاهی اوقات روش های مختلف از قبیل پیوند استخوان از بخش های دیگر بدن بر روی بینی باید انجام شود. در چنین موارد خاصی زمان ریکاوری طولانی تر خواهد بود.