عمل بینی یا همان رینوپلاستی یکی از محبوب ترین جراحی های زیبایی در میان مردم سراسر جهان می باشد. شکل بینی بعد از جراحی ، مهم ترین دغدغه اشخاص از این جراحی زیبایی می باشد در صورتی که باید به موارد دیگری نظیر عملکرد بینی نیز توجه داشته و از نقش اساسی بینی بر بویایی و نفس کشیدن غافل نشوند. جراحی بینی طبیعی تمام ویژگی های ذکر شده را در خود دارد. اگر شما نیز کاندیدای این روش از جراحی بینی هستید ، نظر شما را به ادامه این مطلب جلب می کنیمو

بینی همینطور تاثیر زیادی بر روی صدای بیماران داشته و می تواند منبع بسیاری از مشکلات نظیر آپنه خواب یا سینوزیت باشد.

دقیقاً به همین دلیل نیز هست که هدف اصلی دکتر مهدی بنائی از انجام رینوپلاستی ، هارمونی صورت و بهبود ظاهر بینی همراه با حفظ نقش کاربردی این عضو مهم می باشد.

جراحی بینی طبیعی

نکاتی درباره جراحی بینی طبیعی

افرادی که برای جراحی بینی اقدام می کنند دارای سلایق متفاوتی بوده و بالطبع انتظارات متفاوتی نیز از نتایج آن دارند. برخی از بیماران تمایل دارند تا نتیجه جراحی بینی آن ها به وضوح مشخص بوده و اطرافیان متوجه جراحی بینی شان شوند اما برخی دیگر فقط خواهان رفع ایرادات بینی بوده و به هیچ عنوان نمی خواهند ساختار و فرم بینی آن ها از حالت طبیعی خارج شده و دیگران به راحتی متوجه انجام جراحی بینی از جانب آن ها شوند. بدیهی است که فرم بینی مناسب برای افراد دسته دوم، فرم طبیعی می باشد.

البته برخی دیگر از افراد هم هستند که ویژگی بینی شان اجازه انتخاب دیگری به جز فرم طبیعی را به آن ها نمی دهد. این افراد معمولا دارای بینی گوشتی هستند.

برای اینکه بتوان یک بینی را به فرم فانتزی جراحی کرد لازم است تا غضروف و استخوان های قوی داشته و پوست آن نازک باشد تا از یک طرف تغییرات لازم همچون ایجاد قوس بر روی آن امکان پذیر بوده و از طرف دیگر این تغییرات قابل مشاهده باشند که بینی گوشتی فاقد این دو ویژگی می باشد.

جراحی بینی طبیعی

بینی باید با فرم صورت تناسب داشته باشد. افرادی که صورت بزرگ داشته یا اجزای صورت شان درشت است بهتر است بینی طبیعی را انتخاب کنند؛ این فرم از بینی به دلیل کوچک نبودن زیاد، بیشترین تناسب را با این چهره ها دارد.

همینطور این فرم از بینی بهترین انتخاب برای افرادی است که فاصله لب و بینی شان زیاد است. نوک بینی طبیعی سربالا نبوده لذا موجب بیشتر شدن این فاصله نمی شود.

جراحان بینی در برخی موارد با اشخاصی مواجه می شوند که عکس یک شخص خاص یا هنرپیشه را در دست داشته و بدون توجه به نوع بینی و در نظر گرفتن تناسب صورت شان مصر به جراحی به فرم بینی شخص مورد نظر هستند که این انتظاری بسیار نامعقول بوده و در بسیاری از موارد قابل انجام نیست زیرا بینی عضوی حساس با ویژگی های منحصر به فرد بوده و همچون خمیر بازی نیست که بتوان آن را به هر شکلی فرم داد. حتی اگر بتوان بینی را دقیقاً به همان شکل نیز فرم داد ممکن است با صورت شما تناسب نداشته و موجب نازیبایی تان شود.

ویژگی های بینی طبیعی

از جمله ویژگی های بارز این فرم از بینی می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • بر روی پل این فرم از بینی قوس ایجاد نشده و در صورت اصرار بیمار، قوسی بسیار خفیف ایجاد می شود.
 • نوک بینی سربالا نبوده و زاویه ایجاد شده بین لب بالا و بینی ، حدود 90 تا 95 درجه می باشد.
 • سایز بینی خیلی کوچک نمی شود.

جراحی بینی طبیعی

در جراحی بینی طبیعی چه تغییراتی اعمال می شود؟

عمل جراحی بینی به فرم طبیعی با شیوه های متفاوتی در ظاهر بینی شما تغییر ایجاد می کند که در ذیل به تعدادی از آن ها اشاره شده است:

 • اصلاح افتادگی بینی
 • برطرف کردن قوز بینی
 • تغییر سایز بینی متناسب با دیگر اجزای صورت
 • تغییر سایز یا مکان سوراخ های بینی و اصلاح غیرقرینه بودن آن ها
 • تغییر عرض بینی در ناحیه پل آن
 • اصلاح بزرگ یا پهن بودن سوراخ های بینی
 • اصلاح گرد، بزرگ، افتاده، سربالا یا عقابی بودن نوک بینی
 • اصلاح کجی و عدم تقارن ظاهری بینی

همچون سایر عمل های زیبایی، بهترین نتیجه از این جراحی نیز زمانی حاصل خواهد شد که بیمار و پزشک برای رسیدن به یک نتیجه رضایت بخش و قابل قبول به طور شفاف با هم صحبت، مشورت و همکاری داشته باشند.

چه کسانی کاندیدای جراحی بینی طبیعی هستند؟

تمامی افراد ( زن و مرد) در حالی که سن بلوغ آن ها پایان یافته و مراحل رشد را سپری کرده باشند ، می توانند بینی خود را با فرمی طبیعی و نچرال عمل کنند.

چه کسانی نمی توانند جراحی بینی طبیعی داشته باشند؟

خانم های باردار و خانم هایی که کمتر از 2 ماه از زایمان آن ها می گذرد ، کاندیدای مناسبی جهت انجام عمل بینی (با هر فرمی ، طبیعی ، فانتزی و نیمه فانتزی) نیستند. هنگامی که حداقل دو ماه از زایمان بگذرد ، این افراد نیز می توانند بینی خود را به طور طبیعی عمل کنند.

افرادی که یک بار رینوپلاستی انجام داده اند و کمتر از یکسال از عمل آن ها می گذرد ، امکان انجام عمل مجدد بینی را ندارند.

دخترها و پسرهایی که هنوز دوران رشد خود را تمام نکرده اند و در سن بلوغ به سر می برند نیز امکان انجام جراحی بینی طبیعی را ندارند. این افراد باید اجازه دهند بدن آن ها رشد خود را تکمیل کند چرا که بینی نیز در دوران بلوغ همچنان در حال رشد است.

افراد دچار به انعقاد خود ، جهت انجام عمل زیبایی بینی ، باید با پزشک خود مشورت کنند و موضوع را به وی اطلاع دهند. (در صورتی که در این زمینه اطلاعاتی ندارید نگران نباشید ، پزشک آزمایش های لازم را قبل از رینوپلاستی انجام می دهد.

رفع اختلالات تنفسی در عمل بینی طبیعی

در جراحی بینی طبیعی علاوه بر رفع مشکلات ظاهری می توان مشکلاتی نظیر آلرژی ، پولیپ و مشکلات داخلی که سبب سختی تنفس می شود را در حین عمل زیبایی رفع کرد. بسیاری از مراجعه کنندگانی که دچار مشکلات تنفسی هستند ، علاوه بر رفع مشکلات خود ، ظاهر بینی خود را نیز تغییر می دهند.

توجه داشته باشید که رینوپلاستی تنها جنبه ظاهری ندارد و گاهی مشکلی که نمود بیرونی دارد ، (مانند انحراف بینی ) ممکن است در داخل نیز مشکلات تنفسی برای شخص پدید آورد. بنابراین جراحی طبیعی بینی برای این افراد می تواند در کنار سلامتی زیبایی را نیز به آن ها ببخشد.

آیا بیماری های ضمینه ای مانع از انجام جراحی بینی طبیعی می شود؟

در صورتی که متقاضی دچار بیماری هایی نظیر نارسایی قلبی – عروفی باشد یا مشکلات ریوی ، کلیوی ، دیابت و دیگر مشکلات را داشته باشد ، پزشک جراح نمی تواند فرد را از انجام عمل زیبایی بینی منع کند. در این صورت پزشک متقاضی را به پزشک متخصص مربوط ، ارجاع می دهد و در صورتی که پزشک متخصص تایید کند که مشکلی ایجاد نخواهد شد ، جراح ، رینوپلاستی را بدون نگرانی و هیچ عارضه ای انجام می دهد.

تفاوت عمل بینی طبیعی با فانتزی چیست؟

در عمل زیبایی بینی طبیعی پزشک ، قوس بینی را مرتفع می کند و نقص های دیگر آن را می گیرد. در واقعی عمل زیبایی طبیعی ، صرفا جهت رفع نقص بینی انجام می شود . این رفع ایراد ها به گونه ای است که بینی تناسب خود را با دیگر اجزای صورت از دست ندهد و بعد از عمل با گذشت دوران نقاهت بینی کاملا طبیعی و نچرال جلوه می کند.

در رینوپلاستی فانتزی ، علاوه بر رفع ایراد های بینی ، نوک بینی سربالا شده ، به بینی قوس داده می شود و اندازه آن کوچک خواهد شد. در گذشته مدل فانتزی طرفداران زیادی داشت اما امروزه افراد تمایل بیشتری به طبیعی بودن چهره خود دارند. همچنین در صورتی که بینی بسیار بزرگ باشد ، رینوپلاستی فانتزی ممکن است برای فرد مشکلات تنفسی ایجاد کند. بنابراین پیشنهاد می دهیم برای انتخاب فرم بینی خود علاوه بر زیبایی ، سلامتی خود را نیز در نظر بگیرید.

نکاتی که پزشک در جراحی زیبایی بینی با فرم طبیعی به آن ها توجه می کند

 • در جراحی بینی طبیعی ، فاصله بینی با چشم ها بررسی شده و طبق آن پهنای بینی مشخص می شود.
 • در عمل بینی طبیعی ، بر اساس زیبایی شناسی نسبت زاویه های بینی با دیگر اجزای صورت نظیر گونه ها ، لب ، پیشانی و غیره بررسی شده و تغییرات اعمال می شود.
 • طبق زیبایی شناسی ، زاویه بین بین و خط عمود لب ها مورد بررسی قرار می گیرد.
 • فاصله لب ها با بینی و چانه ، همچنین طول چانه بررسی شده و براساس استاندارد های زیبایی و سلامت فرم دهی انجام می شود.

مراقبت های بعد از جراحی بینی طبیعی

همانند جراحی های دیگر، دوران نقاهت جراحی بینی نیز مستلزم رعایت شرایطی خاصی است که در ادامه به آن ها اشاره شده است. مراقبت ها و دستورالعمل های بعد از عمل بینی از جمله مهم ترین فاکتورها در فرایند جراحی بینی هستند که چنانچه به درستی رعایت و انجام نشوند امکان دارد فرم و نتایج دلخواه بیمار برای او حاصل نشود.

به طور کلی می توان گفت که انجام عمل بینی تقریباً به 2 ساعت زمان نیاز دارد ( مدت زمان ذکر شده بنا به دلایل مختلفی همچون میزان ایرادات بینی متغیر می باشد.) ولی دوران نقاهت آن بسیار طولانی تر است. هرچند که مدت زمان لازم برای بهبودی نیز در افراد مختلف متفاوت می باشد.

جراحی بینی طبیعی

دوران نقاهت بعد از جراحی بینی طبیعی چند روز است؟

همانطور که گفتیم این دوران از فردی به فرد دیگر متفاوت بوده ولی به طور معمول بین 4 تا 5 روز است. همچنین مدت زمانی که پانسمان باید بر روی بینی بماند نیز با توجه به تشخیص پزشک و روند متفاوت بوده ولی معمولاً چیزی میان 7 تا 10 روز است.

برای اینکه به نتیجه دلخواه و رضایت بخش دست پیدا کنید باید نکات مراقبتی بعد از جراحی را رعایت نموده و صبوری داشته باشید تا تورم بینی کاهش پیدا کند.

دوران نقاهت در برخی بیماران راحت تر سپری شده اما برخی دیگر با مشکلاتی مانند گرفتگی بینی، سردرد و کبودی چشم ها مواجه می شوند.

لازم به ذکر است که افراد شاغل باید برای 7 روز مرخصی بگیرند.

نکات مهم دوران نقاهت بعد از جراحی بینی

 • پیش از جراحی بینی طبیعی به صحبت ها و توصیه های پزشک در رابطه با نکات مراقبتی بعد از جراحی به دقت گوش فرا داده و بعد از جراحی آن ها را به خوبی رعایت کنید.
 • شرکت کردن در تمامی ویزیت هایی که پزشک بعد از جراحی برای تان معین می نماید ضرورت دارد.
 • در صورت مشاهده موارد غیرطبیعی فوراً با پزشک تان تماس حاصل نمایید.
 • از دوستان یا اعضای خانواده خود درخواست کنید که حدود 7 روز در کنار شما بوده، شما را در امور منزل یاری کرده و از شما مراقبت نمایند.
 • زمانی را برای استراحت کافی در نظر گرفته و از محل کار خود مرخصی بگیرید.
 • طبق تشخیص و تجویز پزشک باید به مصرف داروها بپردازید.
 • سرتان را تا زمان خارج شدن پانسمان از درون بینی به هیچ وجه به سمت پایین خم نکرده و به هیچ عنوان فین نکنید.
 • به اندازه کافی استراحت کرده و بخوابید.
 • حین عطسه کردن دهان تان را تا حد ممکن باز کنید؛ با این کار کمترین فشار ممکن به بینی وارد شده و از تشدید تورم در آن جلوگیری می شود.
 • حداقل به مدت 2 ماه استفاده از عینک را کنار بگذارید. بعد از این مدت زمان نیز در رابطه با استفاده از عینک با پزشک خود مشورت کنید.

 

 

سایر مراقبت های بعد از جراحی بینی عبارتنداز:
 • از خوردن و آشامیدن برای 4 ساعت اجتناب کنید؛ در این مدت زمان بدن هنوز به میزان زیاد تحت مواد بیهوشی بوده و ممکن است در صورت وارد شدن غذا به معده دچار حالت تهوع شوید.
 • بعد از گذشت 4 ساعت می توانید مقدار کمی آبمیوه طبیعی یا آب میل نمایید.
 • به مدت حداقل 2 هفته اقدام به مصرف نوشیدنی های حاوی الکل و دخانیات نکنید زیرا موجب شدت گرفتن ورم بینی می شوند.
 • به هیچ عنوان طی مدت زمان تعیین شده توسط جراح تان غذا و میوه جات سفت میل نکنید، در عوض غذاهای نرمی همچون فرنی یا سوپ میل نمایید.
 • از استحمام برای 1 هفته خودداری کرده یا این کار را در شرایطی انجام دهید که سرتان به سمت پایین خم نشده و اسپلینت بینی تان  خیس نشود. زیرا اولاً با خم شدن سر به سمت پایین گردش خون در ناحیه سر و صورت و به دنبال آن تورم بینی بیشتر شده و ثانیاً اسپلینت بینی که از موقعیت جدید بینی محافظت نموده و باید حداقل 7 روز بر روی بینی قرار داشته باشد خیس می شود.
 • به پشت بخوابید.
 • هنگام خواب زیر سرتان دو بالشت بگذارید.
 • از انجام ورزش و فعالیت های سنگین خودداری کنید.
 • به مدت 14 روز از مصرف داروهای رقیق کننده خون بپرهیزید و غیره.