همه چیز در مورد عمل جراحی بینی ترمیمی

جراحی بینی ترمیمی : جراحی بینی یکی از دشوارترین و ماهرانه ترین روندهایی است که در دستان هنرمند یک جراح و متخصص گوش و حلق و بینی انجام می شود. تصمیم گرفتن به انجام رینوپلاستی ، نوعی دل به دریا زدن است و وقتی نتایج جراحی رضایتبخش نباشد، بیمار شوکه و ناخشنود شده و از تصمیم خود پشیمان می شود.

در واقع، یک رینوپلاستی پایین تر از سطح انتظار و به بیان دیگر ناموفق، باعث می شود که بیمار نسبت به قبل خودآگاه تر شود. در چنین مواردی یافتن یک جراح بینی حرفه ای و توانمند در ترکیب کردن هنر و علم و خلاق در زمینه رینوپلاستی ترمیمی بسیار حائز اهمیت است.

جراحان بینی حاذق که بخش عمده ای از عمر حرفه ای خود را در این زمینه سپری کرده اند، به بیمارانی که به دنبال جبران نواقص جراحی بینی اولیه خود هستند کمک شایانی می کنند.

 

جراحی بینی ترمیمی

 

جراحی بینی ترمیمی چه مشکلاتی را درمان می کند؟

خوشبختانه در دستان یک جراح قابل، با رینوپلاستی ترمیمی هرگونه مشکل مرتبط با بینی درمان پذیر است. این مشکلات عبارتند از:

 • بینی غیر طبیعی
 • نوک بینی غیریکنواخت یا کج
 • شکل بینی غیر یکدست
 • پل بینی غیر یکنواخت
 • بزرگ بودن بیش از حد بینی
 • کوچک بودن بیش از حد بینی
 • مشکلات تنفسی بعد از جراحی
 • پل بینی که به اندازه کافی اصلاح نشده است.
 • پل بینی که بیش از حد برداشته شده و به اصطلاح بینی فرورفته شده است.

جراحی ترمیمی چگونه انجام می شود؟

جراحی بینی ترمیمی در افراد مختلف متفاوت است. در زیر برخی تکنیک هایی که توسط جراح مورد استفاده قرار می گیرد آمده است:

در صورت وجود غضروف اضافی که می بایست در جراحی اول برداشته می شده است، در جراحی بینی ترمیمی جراح با دقت، مقدار اضافی غضروف را برای بازیابی ساختار و خلق یک نتیجه زیبا بر می دارد.

در صورتیکه در جراحی اول، بافت بیش از حد لازم برداشته شده باشد، روند اندکی پیچیده تر می شود. جراح بینی از غضروف بخش های دیگر بدن برای تقویت ساختار بینی و اطمینان از ایجاد توازن کافی میان بینی و سایر قسمت های صورت از لحاظ زیباشناختی استفاده می کند.

اگر پوست روی بینی خیلی سفت باشد، جراح از تکنیک های خاص برای بازیابی شکل ظاهری طبیعی در صورت و بینی استفاده می کند.

علاوه بر موارد فوق جراحان بینی باتجربه و واجد شرایط، دارای دانش کامل درباره کل ساختارهای صورت هستند. آن ها می توانند از این دانش خود برای درمان ترکیبی از مشکلات موجود استفاده کنند. بیماران رینوپلاستی از سپردن نتیجه جراحی رینوپلاستی ترمیمی به جراحان با تبحر، خشنود خواهند شد و نتیجه ای را که در همان جراحی اول به دنبال آن بودند بدست خواهند آورد.

 

 

رایج ترین علل رینوپلاستی ترمیمی

از جمله دلایل جراحی بینی ترمیمی می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

قوز پشتی برجای مانده :

یک قوز پشتی بر جای مانده یکی از رایج ترین دلایل انجام رینوپلاستی ترمیمی می باشد. قوز پشتی بر جای مانده گاهی اوقات کاملاً آشکار بوده و در نوک بینی با یک نگاه موشکافانه به شکل یک منقار قابل تشخیص می باشد.

در یک بدشکلی منقاری شکل، تکه کوچکی از غضروف در بالای سپتوم بینی بر جای مانده و همین امر باعث ایجاد ظاهر منقار مانند و اندکی آویخته نشان داده شدن بینی شده است. برای یک جراح باتجربه در زمینه رینوپلاستی ترمیمی ، درمان این مشکل بسیار آسان بوده ولی به منظور اصلاح آن جراحی دیگری مورد نیاز می باشد.

بسیاری از جراحان تزریق استروئید را برای کوچک کردن غضروف برجای مانده امتحان می کنند، ولی این روش به ندرت موفق واقع می شود و گاهی خطراتی از قبیل آتروفی پوست یا تشکیل لکه های رنگی بر روی پوست را به همراه دارد.

برجسته نبودن کافی نوک بینی :

بسیاری از بیماران به دلیل تمایل به داشتن نوک بینی کوچک تر و برجسته تر از نوک بینی شان بعد از رینوپلاستی اولیه، تحت رینوپلاستی ترمیمی قرار می گیرند. در طول روند رینوپلاستی جراح پلاستیک غضروف نوک بینی را به منظور دستیابی به نتایجی که به دنبال آن هستید دوباره شکل و تراش می دهد. ریکاوری بعد از رینوپلاستی نوک بینی بسیار کمتر از جراحی اصلی می باشد.

باریک بودن بیش از حد پل بینی .:

گاهی اوقات استخوان های بینی در طی روند بهبود بسیار به هم نزدیک می شوند و همین امر باعث باریک شدن بیش از حد بینی می شود. خبر بد اینکه جراح بینی شما باید استخوان های بینی را به منظور درمان مشکل دوباره بشکند، ولی خبر خوب این است که بینی شما بعد از تکمیل روند بسیار زیبا به نظر خواهد رسید. قبل از تکمیل بهبود مجدد استخوان ها باید حداقل 6 ماه و ترجیحاً 12 ماه صبوری به خرج دهید.

مشکلات تنفسی :

اگر شما به دلیل وجود مشکلات تنفسی رینوپلاستی یا سپتوپلاستی انجام داده اید و حتی بعد از جراحی هنوز این مشکل در شما رفع نشده است، تنها نیستید. بعد از سپتوپلاستی تداوم مشکلات تنفسی رایج بوده و در نتیجه انجام رینوپلاستی ترمیمی را الزامی می نماید.

بسیاری از جراحان پلاستیک معتقدند که دستاورد حفظ نگهداری در طول سپتوپلاستی اولیه بهترین روش برای به حداقل رساندن خطرات ناشی از برداشتن بیش از حد غضروف می باشد. ولی اگر هنوز غضروف زیادی بعد از رینوپلاستی اول در مسیر جریان هوا قرار دارد، هیچ چاره ای جز برداشتن آن وجود ندارد. جراحی ترمیمی سپتوم به دستان هنرمند و باتجربه نیاز دارد.

بدشکلی ستیغ :

بدشکلی ستیغ فروپاشی واقعی پل بینی است که در اثر برداشتن بیش از حد غضروف در طول روند اصلی اتفاق می افتد. در این شرایط جراح تکه ای غضروف را از پوشت گوش یا دنده برداشته و برای بازیابی پشتیبانی داخلی در بینی شما مورد استفاده قرار می دهد.

نتیجه نامطلوب :

گاهی اوقات بینی جز اینکه شما از نتیجه جراحی اول راضی و خشنود نیستید، هیچ مشکل دیگری ندارد. این امر به ندرت اتفاق می افتد. خبر خوب این است که تا زمانیکه انتظارات شما از نگاه جراح منطقی باشد، می توانید دغدغه خود را با پزشک در میان گذاشته و به نتیجه مطلوب خود دست پیدا کنید.

 

جراحی بینی ترمیمی

 

چه کسانی داوطلب خوبی برای رینوپلاستی ترمیمی هستند؟

داوطلبان خوب برای رینوپلاستی ترمیمی ، زنان و مردان دارای انتظارات منطقی هستند که خواهان پیرایش و شکل دهی مجدد به بینی خود در پی یک جراحی رینوپلاستی ناموفق بوده اند. بیماران باید درک کنند که روندهای ترمیمی، تا حد قابل ملاحظه ای پیچیده بوده و در مقایسه با روندهای رینوپلاستی اولیه دشوارتر می باشد. بیمارانی که از نتیجه جراحی رینوپلاستی قبلی خود ناراضی هستند باید بعد از جراحی اول، حداقل 10 تا 12 ماه صبر کنند.

ریکاوری رینوپلاستی ترمیمی

 • در بیشتر موارد رینوپلاستی ترمیمی را می توان بصورت سرپایی انجام داد و برای انجام آن معمولاً بی حسی قوی یا بیهوشی عمومی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • دوره ریکاوری بعد از رینوپلاستی ترمیمی شبیه جراحی رینوپلاستی اول بوده و حدود 5 تا 7 روز طول می کشد.
 • در طول این دوره، کبودی و تورم بسیار قابل ملاحظه است.
 • درد اغلب چندان آزاردهنده نمی باشد. بیشتر بیماران می توانند بعد از 7 تا 10 روز در مجامع عمومی حاضر شده و به مدرسه یا محل کار خود بازگردند.
 • اگرچه بخش عمده تورم در بافت نرم ظرف چند ماه ناپدید می شود، ولی بینی به روند بهبود و شکل گیری خود تا 1 سال و در برخی موارد تا مدت زمان بیشتر ادامه می دهد.
 • بعد از 10 تا 14 روز می توانید فعالیت های ایروبیک خود را انجام دهید ولی فعالیت های سنگین و ورزش های مقاومتی باید بعد از 3 تا 4 هفته از سر گرفته شود.