همه چیز در مورد عمل جراحی بینی باز

جراحان بینی برای رفع ایرادات بینی و جراحی کردن آن از دو تکنیک جراحی بینی باز و بسته استفاده می کنند. جراحی بینی با دو هدف زیبایی و درمانی انجام می شود؛ با جراحی زیبایی بینی مشکلات و ایرادات ظاهری و طی جراحی درمانی بینی، مشکلاتی همچون انحراف تیغه، پولیپ و سایر مشکلاتی که عملکرد تنفسی بینی را تحت تاثیر قرار داده اند برطرف می شوند.

انتظارات بیمار از جراحی، پیچیدگی جراحی، میزان ایرادات بینی و از همه مهم تر صلاحدید پزشک، عوامل موثر در انتخاب یکی از روش های فوق برای جراحی کردن بینی می باشد.

 

جراحی بینی باز

 

ذهن بسیاری از افراد پیش از جراحی مشغول این موضوع است که بدانند کدام یک از روش های باز و بسته برای جراحی بینی مناسب تر بوده و برای دانستن این موضوع بسیار تحقیق کرده و زمان زیادی را صرف می کنند؛ افراد باید بدانند که هر دوی این روش ها زمانی با نتیجه مطلوب همراه خواهند بود که توسط یک جراح بینی باتجربه و متبحر انجام شوند و در واقع روش به کار گرفته شده توسط جراح بینی، هیچ تاثیری در نتیجه این عمل جراحی نخواهد داشت.

از همین رو افراد باید به جای صرف زمان زیاد برای آگاهی از تفاوت جراحی بینی باز و بسته ، زمان خود را صرف انتخاب مجرب ترین و متبحرترین جراح بینی در شهر خود نمایند.

جراحی بینی به روش باز چگونه انجام می شود؟

فرقی نمی کند که جراحی به روش باز انجام شود یا بسته، بیمار ابتدا تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد. سپس جراح اقدام به ایجاد یکسری برش در بینی می نماید؛ در واقع چیزی که موجب تمایز این دو روش جراحی بینی از هم می شود، محل ایجاد برش ها و طریقه دسترسی به استخوان ها و غضروف های بینی می باشد.

پزشک در این روش اقدام به ایجاد تعدادی برش در درون بینی و یک برش کوچک ( به طول تقریبی 4 تا 5 میلی متر) بر روی ناحیه ای از بینی که کلوملا نام داشته و دو سوراخ بینی را به هم متصل می کند می نماید. در مرحله بعدی با بهره گیری از ابزاری مخصوص،  پوست را به منظور اعمال تغییرات مورد نیاز و رفع ایرادات موجود در ساختار بینی  از استخوان و اسکلت تحتانی اش جدا می نماید. همچنین در هر دو روش، تنها در صورتی که نیاز به تغییر سوراخ های بینی باشد در کناره های بینی برش ایجاد می شود.

دکتر مهدی بنائی به دلیل مزایای بیشتری که روش باز نسبت به روش بسته دارد و همچنین به دلیل تسلط بیشتری که در روش باز بر ساختار بینی دارند، برای جراحی بینی از این روش بهره می گیرند. لازم به ذکر است که ایشان بر جراحی بینی بسته نیز تسلط داشته و برای برخی ترمیم های محدود، از این روش استفاده می کنند.

 

 

جراحی بینی به روش باز چه مزایایی دارد؟

همانطور که در فوق گفتیم این روش دارای مزایای بسیار زیادی می باشد که در ذیل به تعدادی از آن ها اشاره شده است:

 • با این روش بهتر و راحت تر می توان اقدام به جراحی بینی هایی کرد که نوک شان مشکلات و پیچیدگی های زیادی دارد.
 • اگر برای جراحی نیاز به پیوند غضروف باشد، انجام آن با جراحی بینی باز بسیار راحت تر خواهد بود.
 • در این روش دست جراح برای رفع ایراداتی که در ساختمان بینی وجود دارند بازتر خواهد بود.

اقدامات قبل از جراحی بینی :

 • به مدت دو هفته قبل از جراحی بینی ، کافئین مصرف نکنید ؛ زیرا کافئین ، به عنوان یک ماده افزایش دهنده فشار خون ، شناخته شده است که می تواند عوارض جانبی را در افراد دارای پر فشار خونی یا مشکلات قلبی ، ایجاد نماید.
 • 2 ساعت قبل از جراحی بینی ، آب مرکبات ننوشید ؛ آب مرکبات ، بسیار اسیدی بوده و می تواند باعث ایجاد حساسیت در معده ، شود.
  بعد از نیمه شب روز جراحی بینی ، چیزی نخورید و ننوشید ؛ از آنجایی که قرار است ، تحت بیهوشی عمومی قرار بگیرید ، باید در زمان جراحی ، معده شما خالی باشد.

در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در این باره ، می توانید به مقاله مربوطه در سایت ، مراجعه نمایید.

 

 

شکستگی بینی :

شکستگی یا ترک در استخوان بینی ، اغلب در استخوان روی پل بینی ، اتفاق می افتد.

علل رایج شکستگی بینی ؛ شامل ورزش های برخوردی ، مبارزات فیزیکی ، زمین خوردن و تصادفات خودرو می باشد.

شکستگی بینی ، باعث درد به همراه تورم و کبودی در اطراف بینی و چشمان شما می شود ؛ همچنین ، بینی شما گاهی کج به نظر می رسد و در تنفس ، با مشکل روبرو هستید.

درمان بینی شکسته ، شامل روندهایی است که بینی شما را تنظیم می کند ؛ معمولاً جراحی برای بینی شکسته ، الزامی می باشد.

چه زمان باید توسط پزشک معاینه شویم ؟

اگر آسیب دیدگی های بینی که با موارد زیر توام می باشد را تجربه کرده اید ، باید سریعا ، به پزشک مراجعه کنید :

 • آسیب دیدن گردن یا سر که با سر درد و درد شدید در ناحیه گردن ، حالت تهوع و بیهوش شدن همراه است.
 • دشوار بودن تنفس
 • خونریزی که قادر به متوقف نمودن آن نیستید.
 • تغییر قابل ملاحظه در شکل بینی مثل شکل ظاهری خمیده یا کج که ارتباطی به تورم ندارد.
 • ترشح مایع آبکی شفاف از بینی

 

 

چگونه می توان بینی کج را درمان کرد ؟

در بینی که بر اثر یک آسیب ، کج شده است ، می توان استخوان های از جا در رفته را ظرف 24 ساعت اول بعد از بروز آسیب یا ظرف 7 تا 14 روز پس از وارد آمدن آسیب ، هنگامی که ورم تقریباً از بین رفته است ، به حالت اول خود بازگرداند ؛ ولی غضروف و استخوان در این موقعیت بد شکل شده جدید ، دیگر با هم یک پارچه نمی شوند.

در بیشتر موارد ، جراحی گسترده و جامع ، برای بینی کج مورد نیاز می باشد .

مزایای جراحی بینی کج :

البته ، مزیت اصلی انجام جراحی برای یک بینی کج ، دستیابی به یک بینی صاف و تقارن صورت می باشد ؛ اگر چه ، این یکی از مهم ترین مزایای جراحی بینی کج ، می باشد ؛ ولی مزیت های متعدد دیگری ؛ از قبیل موارد زیر نیز وجود دارد :

تنفس با اصلاح سپتوم کج ، بهبود می یابد.

دیگر مشکلات مرتبط با سپتوم کج مثل افت بینی ، ترمیم می شود.

به توازن صورت ، افزوده می شود.

اعتماد به نفس ، افزایش می یابد.

تحقیقات نشان داده است که جراحی پلاستیک ، یک درمان بسیار موفق برای بینی کج ، بوده است ؛ اما مثل همه جراحی های دیگر ، در صورتی که به دست جراح بینی ماهر و چیره دست انجام نشود ، خطراتی را به دنبال خواهد داشت که عبارتند از :

 • خونریزی
 • واکنش به بیهوشی
 • جای زخم

به همین علت ، همواره به زیباجویان توصیه می شود ، در انتخاب جراح بینی ، بسیار دقت نمایند.