جراحی بینی استخوانی فرآیندی است که برای تغییر فرم ظاهری بینی های استخوانی انجام می شود. افرادی که دارای بینی با جنس استخوانی هستند به دلیل غضروف و استخوان محکم ، پوست نازک ، طول کم و ارتفاع زیاد ، می توانند ایده آل ترین نتیجه را از جراحی بینی دریافت کنند. اگر جنس بینی شما نیز استخوانی است و قصد انجام عمل زیبایی بینی یا رینوپلاستی دارید ، برای دریافت اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

جراحی بینی استخوانی

 

ویژگی های بینی استخوانی

ایده آل ترین بینی در جراحی، بینی استخوانی است زیرا توازن و هماهنگی با سایر اجزای صورت و کانتور طبیعی در این نوع بینی بیشتر دیده می شود. همچنین پوست این نوع بینی نازک و  ساختار غضروفی-استخوانی آن مستحکم می باشد، در این نوع بینی می توان جراحی بینی طبیعی ، فانتزی و نیمه فانتزی انجام داد.

جراحی بینی استخوانی به دلیل آناتومی مستحکم غضروفی-استخوانی آسان تر است. عمل ترمیم در این نوع بینی به دلیل داشتن غضروف بزرگ تر و محکم تر نسبت به سایر جراحی ها راحت تر انجام می شود.

پوست بینی استخوانی نازک تر و دارای چربی کمتر است. این نوع بینی از نیمرخ دارای قوز با سوراخ های کمی بزرگ و نوک بینی اغلب رو به پایین و اصطلاحاً عقابی می باشد.

فرم بینی استخوانی ارثی و اقلیمی است. عمل زیبایی بینی استخوانی در مردان نیز مانند جراحی بینی زنان پرطرفدار است که می تواند چهره جذابی در آن ها ایجاد کند.

افراد اغلب با ظاهرشان قضاوت می شوند. از همین رو مردانی که می خواهند فرم بینی خود را تغییر دهند علاقه ای به بینی فانتزی ندارند زیرا این نوع بینی با ویژگی های صورت آن ها تناسب نداشته و موجب عدم جذابیت آن ها می شود.

لازم به ذکر است که در عمل بینی استخوانی و به دلیل محکم بودن ساختار این نوع بینی به ندرت نیاز به گرافت گذاری و استفاده از پرکننده نوک بینی می شود.

جراحی بینی استخوانی

 

با جراحی بینی استخوانی چه مشکلاتی را می توان اصلاح نمود ؟

داشتن قوز بینی یکی از مهم ترین ویژگی و مشکلات شایعی است که در بینی های استخوانی مشاهده می شود. با کمک رینوپلاستی می توان قوز و برآمدگی روی پل بینی را اصلاح نمود و سایز بینی را متناسب با حالت کلی چهره و اجزای آن تغییر داد. همچنین مشکلات عملکردی بینی مثل انحراف بینی و پولیپ بینی اصلاح می شود و در نهایت یک بینی زیبا و متناسب با چهره فرد ایجاد خواهد شد.

آیا دوران نقاهت بعد از انجام جراحی بینی استخوانی سخت است ؟

به صورت کلی دوره ریکاوری و نقاهت افرادی که بینی استخوانی دارند ، در مقایسه با افرادی که بینی آن ها گوشتی است ، کوتاه تر می باشد ؛ چرا که بینی های گوشتی دچار تورم زیادی بعد از عمل می شوند در حالی که میزان کبودی در عمل بینی استخوانی بیشتر است. معمولا با کمک کمپرس یخ در 3 روز ابتدایی بعد از انجام جراحی کبودی ها کاهش پیدا کرده و به مرور زمان برطرف می شود. میزان درد و ناراحتی نیز با مصرف مسکن ها قابل کنترل می باشد. بنابراین دوره ریکاوری پیچیده و سختی نخواهید داشت و بعد از 5 الی 7 روز می توانید به انجام کارهای روزانه خود به شرط رعایت دستورالعمل های بعد از عمل زیبایی بینی ، مشغول شوید.

نتیجه نهایی رینوپلاستی استخوانی چه زمانی مشخص می شود ؟

بعد از برطرف شدن کبودی و تورم می توانید شاهد تغییرات ایجاد شده در فرم و ظاهر بینی خود باشید اما برای دیدن نتیجه نهایی نیاز است تا یک سال صبور باشید ؛ زیرا مقدار بسیار کمی از تورم معمولا تا یک سال بعداز عمل زیبایی بینی ادامه دارد. با این حال افرادی که بینی استخوانی دارند ، بعد از استفاده مدام از چسب بینی به صورت یک ماه شاهد تغییرات عظیمی در فرم بینی و چهره خود هستند.

محدودیت در انجام جراحی بینی استخوانی

در صورتی که متقاضی عمل بینی ، مشکل و بیماری خاصی نداشته باشد ، محدودیت برای انجام این جراحی وجود ندارد. در رابطه با بهترین فرم عمل بینی استخوانی نیز نیاز به مشاوره به بهترین جراح زیبایی بینی می باشد تا بر اساس آناتومی صورت فرد و ویژگی های بینی ، بهترین فرم و مدل بینی پیشنهاد شود. در رابطه با محدودیت سنی نیز باید گفت دختران بعد از 16 سالگی و پسران بعد از 18 سالگی زمانی که رشد استخوانی صورت و بینی آن ها تکمیل می شود با اجازه والدین خود می توانند رینوپلاستی انجام دهند. در سنین بالای 50 سال به دلیل خطرات بیهوشی که برای این عزیزان ممکن است وجود داشته باشد ، جراحی بینی پیشنهاد نمی شود و یا انجام این جراحی با محدودیت هایی همراه است که باید پیش از انجام عمل به آن ها توجه شود ؛ زیرا با افزایش سن کیفیت پوست و خاصیت کشسانی آن کاهش پیدا می کند و دوره بهبودی با سرعت کمتری انجام می شود. با این وجود شرایط بدنی همه افراد یکسان نیست و بعد از جلسه مشاوره با پزشک مشخص خواهد شد که آیا کاندید مناسبی برای این جراحی هستید یا خیر !

اقدامات قبل از جراحی بینی استخوانی

معاینات پزشکی مانند آزمایش خون، معاینه فیزیکی صورت، ضخامت پوست و مقاومت غضروف، سوابق پزشکی ازقبیل انسداد بینی، جراحی های قبلی و مصارف دارو بررسی می شود.

داروهای ضد التهابی حاوی آسپیرین و  ایبوپروفن، مکمل های گیاهی به دلیل افزایش احتمال خونریزی و همچنین دخانیات و نوشیدنی های الکلی نباید استفاده شود.

فیلم جراحی بینی استخوانی

 

 

تکنیک جراحی بینی استخوانی

رینوپلاستی استخوانی را می توان به دو روش باز و بسته انجام داد. پزشک در رینوپلاستی باز پایه بینی را برش می زند و دو حفره را از هم جدا می کند. پوست برداشته می شود و جراح به استخوان و غضروف دسترسی پیدا می کند. سپس فرم و تغییرات دلخواه را ایجاد می کند. پوست را در وضعیت جدید خود قرار می دهد و بخیه می کند.

در رینوپلاستی بسته ، برش ها در داخل بینی و جایی که پوست نرم است و از اسکلت بینی جدا می گردد زده می شود. سپس اصلاحات مناسب انجام می شود. برش ها و اثر زخم در این جراحی قابل رویت نیستند. هردو تکنیک تحت بیهوشی عمومی انجام می شود.

 

جراحی بینی استخوانی

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی استخوانی

از جمله اقداماتی که افراد باید بعد از جراحی زیبایی بینی و به منظور هرچه بهتر سپری شدن دوران نقاهت و دستیابی به نتایج هرچه بهتر انجام دهند عبارتنداز:

  • هنگام خواب، چند بالشت زیر سر بگذارید تا بالاتر از قفسه سینه قرا گیرد؛ با این کار احتمال خونریزی و تورم کاهش یابد.
  • بانداژ، پانسمان، گاز استریل، نوارچسب یا آتل و محافظ های پزشکی اطراف و داخل بینی گذاشته می شود که مانع حرکت اسکلت بینی شده و از ساختمان آن محافظت می کند.
  •  به پشت بخوابید؛ از خوابیدن روی شکم و پهلو اکیداً خودداری کنید.
  • در استخر شنا نکنید، آب استخر می تواند موجب سوزش بینی شود.
  • از فعالیت های شدید و خشن، فعالیت هایی که مستلزم تماس فیزیکی است و همچنین بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.
  • پیاده روی گردش خون را سریع می کند و مانع تجمع مایع می شود. از همین رو توصیه دکتر مهدی بنایی ، بهترین جراح بینی ارومیه به افراد این است که بعد از برطرف شدن نسبی تاثیر مواد بیهوشی به آرامی پیاده روی کنند.
  • فین نکنید؛ فین کردن می تواند موجب جابجایی بینی شده و در دوره ریکاوری خلل وارد کند و غیره.

دکتر مهدی بنایی ، قبل از رینوپلاستی این نکات مراقبتی را به طور کامل خدمت تان شرح خواهند داد.