عمل جراحی انحراف بینی

هدف از انجام جراحی انحراف بینی یا همان سپتوپلاستی ، برطرف کردن کجی و انحرافات موجود در تیغه میانی بینی ( سپتوم ) و مشکلات ناشی از آن می باشد. کجی تیغه میانی بینی امکان دارد به طور مادرزادی در فرد وجود داشته یا به دنبال سانحه ای همچون تصادف و ضربه ای در ورزش های رزمی همچون بوکس در فرد ایجاد شده باشد. ( جراحی بینی )

انحراف بینی چه عوارضی را برای فرد به دنبال خواهد داشت؟

مشکلات زیادی به دنبال کج بودن و انحراف سپتوم در فرد ایجاد می شود که در ذیل به تعدادی از آن ها اشاره کرده ایم:

  • خونریزی مکرر بینی
  • انسداد یک یا هر دو سوراخ بینی
  • تنفس پر سر و صدا حین خواب
  • عفونت های مکرر سینوسی
  • ترشحات پشت بینی
  • سردرد
  • درد صورت
  • اختناق بینی که گاهاً یک طرفه است.

 

جراحی انحراف بینی

 

انحراف بینی چگونه تشخیص داده می شود؟

دکتر مهدی بنائی به منظور تشخیص انحراف موجود در تیغه بینی ، ابتدا به بررسی سوابق بیمار پرداخته، او را معاینه می نماید و در صورتی که نیاز باشد از ابزاری به نام آندوسکوپ که از لوله ای بلند و نازک تشکیل شده و در قسمت انتهایی اش لامپ نوری کوچکی دارد برای معاینه و بررسی دقیق تر بینی استفاده می نماید.

لازم به ذکر است که در برخی موارد نادر، مسدود شدن بینی و خونریزی از آن، نشانه وجود تومور در بینی می باشد.

سپتوپلاستی چگونه انجام می شود؟

قسمت جلویی سپتوم از غضروف بوده و قسمت عقب تر یا عمیق تر آن متشکل از بافت استخوانی است، همچنین غشای مخاطی قسمت داخلی بینی را پوشانده است.

پزشک برای برطرف کردن انحراف موجود در تیغه بینی ابتدا اقدام به ایجاد یک برش کوچک در ناحیه ای که قابل لمس با انگشت است یعنی قسمت جلویی بینی می نماید.

چنانچه قسمت عقب تر بینی دچار انحراف باشد پزشک از آندوسکوپ برای درمان آن بهره می گیرد. او به وسیله ابزارهای مخصوص اقدام به کنار زدن غشای مخاطی می نماید که این کار موجب در دسترس قرار گرفتن ناحیه ای که انحراف دارد می شود.

بعد از اینکه قسمت هایی که دچار انحراف هستند حذف شدند، پزشک با بکارگیری تکنیک های مخصوص قسمت های باقی مانده را صاف نموده و اقدام به بازگردانی لایه های پوششی به موقعیت اصلی خود می نماید. لازم به ذکر است که دکتر مهدی بنائی تمام دقت و تلاش خود را به کار می گیرد تا هیچ برش اضافه و ناخواسته ای را در لایه میانی بینی یا همان سپتوم ایجاد نکند.

ایشان در نهایت از بخیه های جذبی برای دوختن غضروف و استخوان به غشاء مخاطی بهره می گیرند.

سپتوپلاستی با لیزر

نکته ای که افراد باید همواره در نظر داشته باشند این است که لیزر قادر به ایجاد هیچگونه تغییر در بافت استخوانی و غضروفی بینی نبوده و تنها کاری که می تواند در رابطه با بینی انجام دهد، برطرف کردن مشکلات پوستی ازجمله درمان جای جوش باقی مانده روی پوست بینی می باشد. از همین رو سپتوپلاستی با لیزر امکان پذیر نبوده و صرفاً تبلیغاتی است که برخی سایت ها از آن به منظور جذب بیمار برای پزشکان و همچنین افزایش بازدید خود انجام می دهند.